BUDAPEŠŤ, BRUSEL. Európska komisia potvrdila, že nebude váhať s potrestaním Maďarska v prípade, že nový mediálny zákon, ktorý v sobotu vstúpil do platnosti, porušuje nariadenia Európskej únie o slobode tlače.
Potvrdil to hovorca výkonného orgánu EÚ Oliver Bailly. Ako uviedol, fakt, že Maďarsko je momentálne predsedníckou krajinou 27-členného bloku, nebude mať na potenciálne uvalenie sankcií na Budapešť žiadny vplyv.
O všetkom sa však rozhodne až po preložení kontroverzného zákona do angličtiny a následnom posúdení odborníkmi komisie, dodal
O novom maďarskom mediálnom zákone a o rozruchu, ktorý vyvolal budú diskutovať v piatok členovia maďarskej vlády a Európskej komisie, informovala v utorok Enikő Győriová, štátna tajomníčka pre európske záležitosti.
Vláda počas pracovných raňajok, ktoré ministerstvo zahraničných vecí po prvýkrát zorganizuje v čase maďarského predsedníctva únie, poskytne delegácii EK kompletný anglický preklad zákona.
"Pripravujeme sa na normálny, úprimný a jasný dialóg, povedala Győriová. Tajomníčka označila za "veľmi nešťastné", že "všetci sa k téme začali vyjadrovať bez toho, aby si zákon prečítali".
Tajomníčka: Je to len politická hra opozície
Na margo výraznej pozornosti, ktorú prijatie mediálneho zákona v zahraničí zaznamenalo, Győriová uviedla, že je to iba súčasť politickej hry, ktorá "maďarskej opozícii ponúka veľmi dobrú príležitosť upevniť si svoje postavenie".
"Opozícia sa chopí každej možnosti na zlepšenie svojho postavenia," dodala.
Štátna tajomníčka sa vyjadrila aj o spochybňovanom zavedení tzv. "krízových daní" v niektorých odvetviach ekonomiky.
Postup maďarských úradov už v spoločnom liste Európskej komisii napadlo 15 spoločností, medzi nimi popredné nemecké a rakúske firmy z oblasti energetiky a telekomunikácií.
List s dátumom 15. decembra podpísali predstavitelia spoločností ING Group NV, RWE, Deutsche Telekom a ÖMV. Ich sťažnosť v pondelok podporil nemecký minister hospodárstva Rainer Brüderle.
Podľa Győriovej toto opatrenie neporušilo žiadne štandardy Európskej únie a žiadne zahraničné spoločnosti ani nediskriminuje.
Maďarsko chce vyjasniť nedorozumenia
Pozornosť sústredená na Maďarsko počas jeho predsedníctva v Európskej únii v prvom polroku 2011 je možnosťou vyjasniť si existujúce nedorozumenia, napríklad v súvislosti s mediálnym zákonom, vyhlásila v Budapešti hovorkyňa maďarskej vlády Anna Nagyová.
"Kvôli predsedníctvu príde do Maďarska množstvo novinárov, ktorí by inak neprišli. Je to dobré, pretože konečne si môžeme sadnúť s nimi a pohovoriť o tom, či to, o čom si myslia, že je obsahom kritizovaného mediálneho zákona, je skutočným obsahom.
Na internetovej stránke úradu hovorkyne vlády Nagyová uviedla, že názory na maďarský mediálny zákon a prostredníctvom neho aj obraz o maďarskej vláde a Maďarsku, ktoré sú miestami až extrémistické, vznikli na základe nedostatočných informácií a sú plné nedorozumení.
"Nech ministri, štátni tajomníci, ale aj novinári prichádzajúci do Maďarska sa smelo pýtajú," zdôraznila v súvislosti s ostro kritizovaným mediálnym zákonom Nagyová.
Hovorkyňa poznamenala, že aj počas predsedníctva život v Maďarsku bude normálne bežať ďalej a dodala, že bude pokračovať proces prípravy novej ústavy a koncom februára bude vláda rokovať o ucelených reformných krokoch, týkajúcich sa zdravotníctva, verejnej správy, ale aj vzdelávania.
Podľa Nagyovej je dôležité, že maďarské predsedníctvo v únii má stabilné vnútropolitické zázemie. "Nie sú vnútropolitické šarvátky a neistoty," konštatovala a poznamenala, že je to optimálny stav pre dobrú prípravu na predsedníctvo.
Maďarsko predsedníctvo prevzalo od Belgicka. V druhom polroku tohto roka odovzdá tento post Poľsku.