ALMA-ATA. Zámer nahradiť referendom prezidentské voľby plánované na rok 2012 označil Washington za krok späť pre demokraciu.
"Sme presvedčení, že národné referendum, ktoré by nahradilo prezidentské voľby garantované kazašskou ústavou by bolo prekážkou pre demokraciu v Kazachstane," uviedlo vo vyhlásení americké veľvyslanectvo.
Spojené štáty zároveň vyzvali na pokračovanie úsilia pri zabezpečení slobodných a spravodlivých volieb. Kazašský parlament minulý týždeň požiadal Nazarbajeva a vyhlásenie referenda, ktoré by predĺžilo jeho už viac ako 20-ročnú vládu o takmer ďalšie desaťročie.
K výzve došlo krátko potom, ako "ľudová iniciatíva" začala zbierať potrebných 200.000 podpisov na konanie takéhoto plebiscitu. Stúpenci a odporcovia očakávajú, že referendum by sa mohlo konať už v marci.
Sedemdesiatročný líder má právomoc schváliť žiadosť o vypísanie referenda, ktorým by sa vyhol riadnym voľbám stanoveným na rok 2012. Podľa analytikov nebude mať Nazarbajev, ktorý pevne kontroluje stredoázijský štát od konca sovietskej éry, problém zabezpečiť si víťazstvo.
O predĺžení jeho funkčného obdobia sa už raz, v roku 1995 konalo referendum, na základe ktorého mohol vládnuť do decembra 2000.
V Kazachstane sa nikdy nekonali voľby, ktoré by zahraniční pozorovatelia zhodnotili ako slobodné a čestné. Miestni predstavitelia kritiku tvrdého postupu proti opozícii, slobodnej tlači a ustupovania od reforiem odmietajú s tvrdením, že dávajú prednosť stabilite pred unáhlenými politickými zmenami.
Zdroj: Reuters