Zahraniční investori chcú sankcie pre Budapešť. Domáce médiá zase z obáv o slobodu slova vychádzajú biele.
BRUSEL, BRATISLAVA. Šéfovi maďarskej vlády Viktorovi Orbánovi sa na stole kopí kritická pošta od Európskej únie, ktorej začal od Nového roka predsedať.
Európska komisia žiada vysvetlenie častí kontroverzného mediálneho zákona a skúma špeciálne dane, na ktoré sa jej sťažujú zahraniční investori.
Orbánove zákony na stole
V deň, keď dva maďarské denníky vyšli na protest pre reštriktívny mediálny zákon s bielou titulkou, Európska komisia v Bruseli vyjadrila nad ním znepokojenie a pochybnosti a čaká vysvetlenie v najbližších dňoch. Od jesene má pritom na stole aj zákon o špeciálnych daniach pre telekomunikačný, energetický a maloobchodný sektor, ktoré majú naplniť maďarskú štátnu pokladnicu.
Predstavitelia trinástich spoločností vrátane veľkých koncernov, ako sú Deutsche Telekom, banka ING alebo energetické spoločnosti E.on a ČEZ či poisťovacia spoločnosť Allianz a AXA preto poslalo šéfovi Európskej komisie v decembri päťstranový list. Žiadajú ho, aby prinútil Budapešť „stiahnuť nespravodlivé dane“ a presvedčil ju o dôležitosti stabilného právneho prostredia. Informoval o tom v nedeľu nemecký denník Die Welt.
V hre sú stámilióny eur
Len maďarská pobočka Deutsche Telekom podľa listu stratí dôsledkom zákona sto miliónov eur. Všetky spoločnosti hrozia pre zákon, ktorý má v najbližších dvoch rokoch Maďarsku priniesť 1,3 miliardy eur, odchodom z krajiny. Asi 79 percent investícií v Maďarsku pritom pochádza z Európskej únie, z toho štvrtina z Nemecka.
„V nedávnych rozhodnutiach maďarskej vlády vidíme snahu použiť vybrané sektory a predovšetkým zahraničné spoločnosti na sanáciu rozpočtu,“ uvádza sa v liste. Podľa nich to poškodzuje dôveryhodnosť Maďarska.
Ku kritike spoločností sa v pondelok pridal aj nemecký minister hospodárstva Rainer Bruederle, ktorý povedal denníku Süddeutsche Zeitung, že „dane, ktoré sú mierené prednostne na zahraničných investorov, sú pre vnútorný trh únie od základu problematické“.
Koniec slobody slova?
Maďari bojujú aj s kritikou mediálneho zákona, ktorý dáva väčšie právomoci mediálnej rade vrátane udelenia vysokých pokút pre médiá, ktoré zverejnia „nevyvážené“ spravodajstvo alebo urážajú ľudskú dôstojnosť.
Na protest proti mediálnemu zákonu vyšiel v pondelok s titulnou stranou s nápisom Koniec slobody tlače vo viacerých jazykoch vrátane slovenčiny ľavicový maďarský denník Népszabadság. „Tento zákon sa nám vyhráža za veci, ktoré v ňom nie sú jasne určené. Myslím, že vznikol preto, aby udržiaval médiá v strachu,“ povedal pre SME šéfredaktor denníka Vörös T. Károly.
Budapešť včera označila kritiku médií za „nepodložené a niekedy úplne absurdné obvinenia“. Ministerstvo štátnej správy a spravodlivosti tvrdí, že kritické médiá nepoznajú dobre zákon.
Šéfredaktor: Nesmieme sa zákona báť
Vörös T. Károly, šéfredaktor denníka Népszabadság, ktorého titulná stránka vyšla v pondelok biela, hovorí o tom, prečo je maďarský zákon nebezpečný.
Prečo vaše noviny vyšli v pondelok s bielou titulnou stranou?
Chceli sme napísať vo všetkých 22 jazykoch Európskej únie, že v Maďarsku zanikla sloboda tlače. Tento zákon sa nám vyhráža za veci, ktoré v ňom nie sú jasne určené. Myslím, že vznikol preto, aby udržiaval médiá v strachu. Luxemburský minister zahraničia povedal niečo veľmi dôležité, lepšie to povedať neviem. V právnom štáte tlač kontroluje štát. Tento zákon chce však dosiahnuť, aby to bolo naopak. Toto je všetko, len nie demokracia. Preto si myslím, že situácia v Maďarsku je veľmi, veľmi vážna.
Ako sa postavia voči zákonu vaše noviny?
Dá sa spraviť len jedno - byť odvážny. Napísal som list všetkým kolegom, v ktorom som ich prosil, aby pracovali tak isto obozretne a dôsledne ako doteraz, priam ak sa dá, tak aj dôslednejšie. Našou úlohou je nejakým spôsobom preľstiť moc a tohto sa nesmieme vzdať a ani sa nevzdáme. Tento zákon sa snaží udržiavať strach a dá sa proti nemu zakročiť jedine tak, že novinári sa nebudú báť, že nebudú zbabelci. A už sme zase tam, kde sme boli za socializmu, že človek musel byť odvážny, keď chcel povedať svoj názor. Na našej každodennej práci v redakcii sa nezmenilo a ani nezmení nič, nechceme, aby nás ten zákon na to odkázal.
Môže tlak Európskej únie niečo zmeniť?
Za posledných 8 mesiacov vzniklo v Maďarsku veľa zákonov, ktoré si vyžadujú pozornosť, ale až mediálny zákon je prvý, ktorý dal Európu takto do pohybu. Európska tlač, politici aj verejnosť, všetci na nás upriamujú pozornosť. Neviem, či vie únia čokoľvek spraviť, dôležité je už len to, že tento zákon sa dostal do mediálnej pozornosti.
Adriana Zsigová