CHARLOTTE, BRATISLAVA. Stránka WikiLeaks doteraz zverejňovala najmä veci, ktoré mohli položiť vládu. Jej zakladateľ sa najnovšie chystá položiť veľkú banku.
Ekosystém korupcie Julian Assange koncom novembra vyhlásil, že zverejní „ekosystém korupcie“, ktorý položí veľkú americkú banku. Zdrojom majú byť informácie z pevného disku jedného z manažérov banky. Zverejniť ich chcel začiatkom tohto roka.
Bank of America Najväčšia banka v USA. Obviňujú ju, že prispela ku kolapsu trhu s hypotékami. Od vlády dostala pomoc vo výške 45 miliárd dolárov. Potom sa objavili obvinenia zo sprenevery.
Najväčšia panika po tomto vyhlásení vznikla v Bank of America, najväčšej americkej banke. Ešte pred rokom totiž Assange vyhlásil, že má disk, na ktorý sa zmestí viac ako 200-tisíc strán textu. Patriť mal jednému z jej topmanažérov.
Banka okamžite začala vyšetrovať, čo by v uniknutých informáciách mohlo byť a ako sa k nim Assange mohol dostať. Zatiaľ nič konkrétne nenašla.
Banka vracala úder Proti WikiLeaks zakročila aj aktívne, keď sa v polovici decembra pridala k finančným organizáciám, ktoré zastavili dary pre stránku.
„Ak sa niečo stane, chceme byť pripravení. Chceme poznať svoje možnosti ešte pred tým, ako to vyjde na povrch. Je to lepšie, ako rozhodovať sa v poslednej chvíli,“ cituje denník New York Times nemenovaného zamestnanca banky.
Bank of America kúpila ďalšieho finančného giganta Merill Lynch, kúpu vyšetrovali Kongres aj prokuratúra. A práve pri tomto vyšetrovaní vraj mohli uniknúť informácie, keďže Assange o úniku hovoril v tom istom čase.
Assange uškodí len sebe Analytici sa však zhodujú v tom, že informácie z WikiLeaks banku nepoložia. Súdy ich nebudú brať ako dôveryhodné dôkazy a manažéri z minulých rokov v banke už ani nepracujú.
Naopak, problémy by mohli spôsobiť samotnému Assangeovi a to v tom prípade, že podobne ako v minulosti nezačierni mená klientov banky. V tom prípade mu vážne hrozí súd za zverejnenie osobných informácií.
Obvinenie zo znásilnenia, za ktoré mu hrozí vydanie do Švédska, nemusí byť posledné.