Helsinki 11. júna (TASR) - Vedúci predstavitelia Fínska, Švédska a Dánska dnes vyhlásili, že sú pripravení na rokovania o imigračnej a azylovej politike na nadchádzajúcom summite Európskej únie v španielskej Seville. V mnohých otázkach sa však nezhodli.
Španielsky premiér José María Aznar, ktorého krajina predsedá momentálne v EÚ, plánuje zaradiť imigráciu medzi prioritné otázky rokovacej agendy na sevillskom summite.
"Veríme, že v Seville budeme pripravení dospieť k rozhodnutiam," uviedol fínsky premiér Paavo Lipponen v Helsinkách po stretnutí so svojimi rezortnými partnermi zo Švédska a Dánska. Dodal však, že "bude veľmi zložité dohodnúť sa na akýchkoľvek praktických opatreniach".
Predseda švédskej vlády Göran Persson sa kriticky vyjadril k myšlienke zavedenia sankcií proti krajinám, ktoré nespolupracujú s európskou pätnástkou pri úsilí znížiť prílev ilegálnych imigrantov. Podľa jeho vyjadrenia toto opatrenie nebude fungovať. "Takéto nariadenia znejú ráznejšie, než aké sú v skutočnosti," povedal Persson.
x x x x
Protiimigračné nálady vo Švédsku sa zmiernili v porovnaní so začiatkom 90. rokov. Po teroristických útokoch v USA z 11. septembra v nich pritom v porovnaní s obdobím krátko predtým nedošlo k žiadnemu výraznému výkyvu. Vyplýva to z dnes zverejnených výsledkov prieskumu verejnej mienky.
Štyridsaťštyri percent z celkového počtu 3437 opýtaných Švédov vo veku od 15 do 85 rokov uviedlo, že zníženie počtu imigrantov prichádzajúcich do ich krajiny je dobrým návrhom, kým 28 percent si myslí opak.
Prieskum vykonala v dobe od 25. septembra 2001 do 12. februára univerzita v Göteborgu. Výsledky sú takmer identické s výsledkami podobnej ankety z roku 2000, v ktorej sa 43 percent respondentov vyjadrilo za zníženie počtu imigrantov do Švédska. Začiatkom 90. rokov sa za takúto myšlienku vyslovilo asi 60 percent Švédov.
Švédsko prijalo v uplynulom roku 45.000 imigrantov. Najväčšia časť z nich pochádza z Iraku a Balkánu.
1 2 sla ed