BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Žiadnu inú členskú krajinu Európskej únie nekritizovali pred začiatkom jej polročného predsedníctva tak ako Maďarsko. Na premiéra Viktora Orbána to dojem neurobilo.
Hneď v prvý deň predsedníctva Budapešť ukázala, že bude kontroverzný mediálny zákon napĺňať tak, ako si predsavzala. A z Bruselu si do toho hovoriť nenechá.
Prvý deň, prvá kauza Prvou obeťou zákona, ktorý podľa európskych politikov a organizácií obmedzuje slobodu médií, sa hneď v prvý deň, čo vstúpil do platnosti, stala súkromná rozhlasová stanica Tilos a americký raper Ice T.
Mediálny dozorný orgán (NMHH) začal konanie proti nekomerčnému rádiu Tilos pre pesničku It's On. Tá podľa úradníkov svojim „gangsterským“ textom ohrozuje maďarskú mládež. Pesnička bola odvysielaná v septembri pred 21. hodinou.
Aký postih čaká súkromnú stanicu, ktorá vysiela od roku 1991, známe nie je. Za prehrešky proti verejnému záujmu, morálke, či poriadku môžu médiá dostať pokutu až 750 tisíc eur.
Predsedníctvo v únii
Maďarské priority
stabilizovať oslabené euro, vstup Rumunska a Bulharska do schengenského priestoru v máji, Nemci a Francúzi chcú vstup vetovať, integrácia Rómov, rozširovanie únie, najmä o Chorvátsko, východné partnerstvo s niektorými bývalými sovietskymi republikami.
Maďarský premiér Viktor Orbán kritiku Európy na cenzúru médií v Maďarsku odmietol ako „neodôvodnenú a nekonkrétnu“. S predsedníctvom krajiny v únii to nespája.
„Európa stojí pred najťažším rokom od pádu komunizmu. (...) Maďari sú však ostrieľaný a skúsený národ, ktorý zvládol mnoho kríz, takže môžem povedať, že pre Európu je maďarské predsedníctvo v tomto období dobrá vec,“ povedal Orbán v rozhovore pre stránku Európskej rady.
Politika konfliktov Maďarskí politológovia hovoria, že k maďarskej zahraničnej politike konflikty patria.
„Predchádzajúca vláda socialistov sa snažila viac o konsenzus, vláda pod vedením Orbána ochraňuje národné záujmy lepšie, ale za cenu konfliktov,“ hovorí pre agentúru APA politológ Zoltan Kiszely.
Podľa Attilu Juhasza bude takto Orbánova vláda vládnuť tak dlho, kým to bude vedieť predať doma. Mediálny zákon, podľa ktorého môžu médiá dostať likvidačné pokuty i za politicky nevyvážené spravodajstvo, kritizovalo Nemecko, Británia, ale aj Česko. Európska komisia už skúma, či neporušuje základné princípy únie.
V únii si mnohí oddýchli, že po prijatí Lisabonskej zmluvy už nemajú predsedníctva členských krajín takú váhu, ako pred ňou. Vrcholným stretnutiam únie predsedá prezident Herman Van Rompuy, stretnutie ministrov zahraničných vecí vedie šéfka diplomacie Catherine Ashtonová.