MADRID, BRATISLAVA. Zákaz fajčenia v baroch a reštauráciách. Zákaz fajčenia na detských ihriskách a školských dvoroch. Zákaz fajčenia na pozemkoch všetkých nemocníc. Na takéto obmedzenia si od včera bude musieť zvyknúť krajina, ktorá je štvrtým najväčším producentom tabaku v Európe.
Španielsko prijalo protifajčiarsky zákon už v roku 2006. Majiteľom barov, reštaurácií i kaviarní dovoľoval rozhodnúť sa, či bude ich podnik fajčiarsky alebo nie. A väčšina z nich sa vtedy zo strachu z poklesu ziskov rozhodla, že vyhovie fajčiarom. Teraz sú zúfalí pri pomyslení na najprísnejší protifajčiarsky zákon v Európe.
Pokles príjmov druhýkrát Vláda podľa nich prijala zákon bez dostatočnej štúdie. „Bary a reštaurácie zasiahla ekonomická kríza veľmi tvrdo. Zákaz fajčenia prinesie ešte väčší prepad príjmov,“ povedal podľa agentúry AFP José Luis Guerra, viceprezident Španielskej hotelovej a cateringovej asociácie.
Majitelia niektorých podnikov však veria, že situácia sa časom vyrieši. „Určite nás to finančne poškodí, ale za pár mesiacov si na to ľudia zvyknú, rovnako ako v Taliansku, Británii aj Nemecku, a žiadne problémy nebudú,“ povedal Alfonso Castro, spolumajiteľ jednej madridskej reštaurácie.
Zákaz fajčenia
Protifajčiarske zákony
Protifajčiarske zákony prijalo sedemnásť európskych
krajín. Prvé bolo Írsko, ktoré
v roku 2004 prijalo vtedy
najprísnejší zákon. Prísny nefajčiarsky zákon
má Grécko. Tam sa pokuty môžu vyšplhať na tisíc eur. V Taliansku po roku
účinnosti zákona klesol
počet fajčiarov o pol milióna.
Šok pre kultúru Protifajčiarsky zákon znamená pre mnohých Španielov šok. Fajčenie patrilo k španielskemu koloritu. Bez cigarety si mnohí nevedeli predstaviť posedenie pri káve, drinku či tapasu (malé občerstvenie pred hlavným chodom).
„Všetkému je koniec. Zo stolov sme už zobrali popolníky. Súhlasíme s otázkou ochrany zdravia, ale myslíme si, že by tu mala byť minimálna zóna, kde by sa mohlo fajčiť,“ uviedli podľa agentúry Elena a Lucia, mladé čašníčky z madridského podniku.
Medzi Španielmi je podľa oficiálnych údajov 35 percent fajčiarov, pričom priemer v krajinách Európskej únie sa pohybuje okolo 29 percent.
Radikálny zákon Oslavy nového roka sa tak v Španielsku spájali s prijatím protifajčiarského zákona, ktorý sa zmenil z najtolerantnejšieho na najprísnejší v Európe.
„Zákon je dokonca ešte extrémnejší ako v Írsku, pretože tam môžu fajčiť vonku. Tu je to však v niektorých prípadoch zakázané,“ rozhorčoval sa Dominic Brisby, šéf španielskej tabakovej spoločnosti Altadis, pre španielsky denník El País. Novej legislatíve predpovedá krátke trvanie, pretože podľa neho spôsobí obrovské ekonomické škody fajčiarom aj nefajčiarom.