Nemecký minister obrany varoval Irán pred dôsledkami ďalšieho zadržiavania novinárov.
BERLÍN. Sto vrcholných predstaviteľov politiky, ekonomiky, kultúry a športu v Nemecku podporilo iniciatívu nedeľníka Bild am Sonntag na prepustenie dvoch nemeckých novinárov, ktorých zadržali v Iráne po tom, čo urobili rozhovor so ženou odsúdenou na smrť ukameňovaním za cudzoložstvo.
Bild am Sonntag, pre ktorý novinári pracujú, dnes zverejnil 12 strán s citátmi a fotografiami 100 osobností. Sú medzi nimi napríklad nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle, šéf Deutsche Bank Josef Ackermann, generálny riaditeľ spoločnosti Daimler Dieter Zetsche, generálny riaditeľ Deutsche Telekom René Obermann, šéf automobilky BMW Norbert Reithofer a šéf Deutsche Bahn Ruediger Grube.
K výzve na prepustenie novinárov sa pripojili aj športovci ako Michael Schumacher, Philipp Lahm, Boris Becker a Franz Beckenbauer.
"Krajina, ktorá chce byť rešpektovaná vo svete, by mala rešpektovať slobodu tlače," napísal Dieter Zetsche.
Nemecký minister obrany Karl-Theodor zu Guttenberg varoval Irán pred dôsledkami ďalšieho zadržiavania novinárov: "Apelujem na Irán, aby ich čo najskôr prepustil. Štát ako Irán, ktorý stále vyžaduje pochopenie, by mal dávať pozor, aby oň neprišiel v iných oblastiach."
Iránske médiá však v sobotu oznámili, že odsúdená žena Sakíne Aštíaníová chce nemeckých novinárov žalovať za to, že "urobili hanbu" jej a Iránu.
"Spôsob a obsah vyjadrenia vyvolávajú príliš veľa otáznikov," reagoval hovorca ministerstva zahraničných vecí v Berlíne.
Podľa diplomatických zdrojov pre ľudí v Iráne nie je nič nezvyčajné, ak sú nútení k takýmto vyhláseniam.