HAVANA. Nával kupujúcich, ktorí chceli dva dni pred koncom starého roka využiť prídelové lístky, bol v obchodoch obrovský.
Vláda však bude aj naďalej dotovať ceny cukru, fazule, mäsa, ryže, chleba a ďalších základných druhov potravín.
Opatrenie je súčasťou hospodárskych reforiem, ktoré majú znížiť schodok štátneho rozpočtu tejto komunistickej krajiny. Prezident Raúl Castro sa usiluje vyviesť Kubu z hlbokej krízy znižovaním dotácií spotrebiteľských cien, opatreniami na podporu produktivity a na rozširovanie súkromného podnikateľského sektora.
Podľa návrhov vlády by sa Kuba nemala vrátiť k trhovému modelu ekonomiky, ale jej cesta k vietnamskému alebo čínskemu modelu zostáva ešte dlhá.
V rozsiahlom vládnom dokumente zo začiatku decembra sa uvádza, že v "reforme hospodárstve bude mať model plánovania prednosť pred trhom". Avšak zmeny sa robia aj napriek niektorým ideologickým prekážkam. Medzi ne patrí porušovanie zákazu zamestnávania námezdných pracovníkov. Najímanie pracovníkov súkromníkmi sa na Kube aj naďalej formálne považuje za vykorisťovanie a je zakázané ústavou. Vláda však zverejnila zoznam 178 podnikateľských činností, v ktorých môžu ľudia dostať licenciu na podnikanie. Asi v polovici z nich budú môcť najímať pracovníkov. Podľa denníka Granma v novembri požiadalo o povolenie na podnikanie 80.000 Kubáncov a asi 30.000 ich už súhlas úradov dostalo.
Avšak podnikanie nie je jednoduché. Kým v roku 1996 dosiahol počet samostatne zárobkovo činných osôb na ostrove 208.000, vlani ich počet klesol na 143.000. V predchádzajúcom období však podnikali v nepriaznivých spoločenských podmienkach. Analytici predpokladajú, že nové opatrenia by mali situáciu natrvalo zmeniť k lepšiemu.
Očakáva sa, že ďalšie zmeny schváli zjazd strany. Prezident Raúl Castro informoval, že sa v apríli po 14 rokoch uskutoční zjazd venovaný hlavne ekonomike Kuby. Ostrovná republika už ako jediná na svete má vládou silno kontrolovanú ekonomiku.