KRAKOV, BRATISLAVA. Krádež nápisu Arbeit macht frei zo vstupnej brány do koncentračného tábora Osvienčim je potrestaná.
Švéda Alberta Högströma dnes poľský súd odsúdil na dva roky a osem mesiacov väzenia.
Švéd, ktorého agentúra AFP označila za bývalého neonacistického vodcu, bol v poľskej vyšetrovacej väzbe už od apríla.
Na začiatku svoju účasť na krádeži poprel, pred mesiacom svoju výpoveď pozmenil a ku krádeži sa priznal. Uviedol, že k činu ho prinútila výhodná kúpa za nápis. Svoj trest si bude odpykávať vo Švédsku, kam by mal byť v najbližších týždňoch prevezený.
Poľský súd spolu s ním odsúdil aj dvoch Poliakov, ktorým vymeral trest dva a pol roka. Podľa poľských médii sa jeden z dvojice k činu priznal a pred súdom sa zaň ospravedlnil.
Nápis, ktorý je jedným z najznámejších symbolov holokaustu, zmizol zo vstupnej brány minulý rok v decembri, teda mesiac pred 65. výročím oslobodenia Osvienčimu. Keď ho polícia po troch dňoch našla, bol rozrezaný na tri časti.
Čin vtedy okamžite vyvolal reakcie. Politici, židovskí predstavitelia a Izrael hovorili o cynizme a urážke obetí.
Návštevníkov múzea nad vstupnou bránou zatiaľ víta len replika pôvodného nápisu. Tú vyrobili v roku 2006, keď pôvodný nápis rekonštruovali. Teraz ho budú dávať dokopy.
Foto: TASR/AP