Agentúrny materiál sme nahradili článkom z tlačeného vydania SME.
Ruskú metropolu včera zalialo slnko. Po mnohých sivých dňoch sa nebo konečne zľutovalo a nechalo lúče, aby si siahlo na hromady snehu. Ale poobede sa mračná, hoci len pomyselné, zatiahli znovu. A nielen nad Moskvou, ale nad celým Ruskom.
Sudca Viktor Danilkin totiž v tmavej a drevom obloženej sieni moskovského Chamovničeského súdu vyriekol výšku trestu pre niekdajšieho ropného magnáta Michaila Chodorkovského a jeho obchodného partnera Platona Lebedeva.
Na slobode až v roku 2017
A tí ostali ako obarení. Sudca totiž takmer bezo zvyšku splnil požiadavku prokuratúry - k terajším ôsmim rokom, ktoré Chodorkovskij s Lebedevom dostali v prvom procese za údajné podvody a daňové úniky, im pridal ešte ďalších päť a pol.
Obaja muži sa tak na slobodu dostanú najskôr v roku 2017. Ak sa teda nezačne tretí proces. Pretože aj také reči sa po Moskve šíria.
To, že obaja muži pôjdu späť do trestaneckej kolónie kdesi tisícky kilometrov od Moskvy, bolo jasné už od pondelka, keď sa čítanie verdiktu začalo. Ich vinu potvrdil Danilkin hneď dopoludnia, ešte skôr, než stačil urobiť prestávku na obed.
A tak počas týždňa zostávala jediná otázka - výška trestu.
Sudca splnil, čo žaloba chcela
Tých takmer štrnásť rokov čakal len málokto.
„Trest bol úplne v kompetencii sudcu Danilkina. On je tým, kto robí finálne rozhodnutia. Len on a nikto iný. A že takto otrocky vyhovel obžalobe, je jeho profesionálna hanba," hovorí moskovský právnik Sergej Dikman.
„Zachoval sa ako niekto, kto len stláča gombíky podľa príkazov a sám vôbec nepremýšľa," dodal. Danilkin včera tiež vyhlásil, že podmienečný trest nepripadá do úvahy a že jedinou možnosťou je izolácia Chodorkovského a Lebedeva od spoločnosti.
Nešťastná matka
A keď potom vyniesol výšku trestu, Chodorkovského matka Marina vyskočila z lavice, prekliala jeho i jemu podobných, a súdnu sieň rýchlo opustila.
Emotívne gesto ženy, ktorá po rokoch a rokoch, keď jej syn sedí za mrežami, dobre vie, že nič nezmôže.
Putinov väzeň
Mimochodom, Chodorkovského rodičia vraj kedysi mali na televízii postavené dve fotografie. Na jednej bol ich syn sám, na druhej s Vladimirom Putinom. Prečo tu máte Putina? pýtali sa novinári. Ako horký vtip, odpovedali rodičia. Aby sme vedeli, kto môže za osud nášho syna.
Vladimir Putin je skutočne považovaný za Chodorkovského osobného väzniteľa.
Podľa kritikov režimu nesedí bývalý najbohatší Rus za podvody, spreneveru či iné delikty, ale za pokus vzdorovať práve Putinovi.
V roku 2003, keď ho zatkli, bol Chodorkovskij 16. najbohatším mužom sveta. Rozvíjal svoju ropnú spoločnosť Jukos, postupne ju robil viac a viac nezávislú od Kremľa a k tomu sponzoroval opozičné politické strany.
Práve preto ho Putin nechal uväzniť, sú presvedčení jeho stúpenci. „Rozsudok bol jednoznačne vynesený pod tlakom výkonnej moci usmerňovanej tak ako v minulosti Putinom," povedal včera Chodorkovského advokát Jurij Schmidt.
Ale nie sú to len advokáti či kritici Moskvy, ktorí vidia Chodorkovského proces ako politický. Skritizovali ho aj európske krajiny a Spojené štáty, ktoré ho označili za „systémové zlyhanie ruskej justície".
Kremeľ ich slová označil za neprístojné zasahovanie do ich súdnictva.
Autor: Adéla Dražanová