PRAHA. Manipulácia s podomácky vyrobenou sviečkou z PET fľaše, vosku a toaletného papiera bola príčinou tragického požiaru, pri ktorom 27. októbra v schátranej drevenej budove v susedstve autobusovej stanice Florenc v Prahe zahynulo deväť ľudí vo veku od 19 do 44 rokov.
Ako pre TASR uviedla policajná hovorkyňa Andrea Zoulová, podľa vyšetrovateľa požiar spôsobil svojou nedbalosťou 40-ročný muž, ktorý sa v objekte, spolu s ďalšími, trvale zdržiaval. Vinník tragédie pri požiari zahynul, preto smutná kauza bola odložená.
Podľa hovorkyne medzi obeťami nebol žiaden cudzinec, všetkých deväť obetí požiaru bolo občanmi ČR.
Zachránili iba dvoch ľudí
Hasičom a polícii pri stanovení miesta a príčiny vzniku požiaru pomohli amatérske zábery a snímky svedkov, ktorí zachytili rozvoj požiaru. Keď na miesto dorazili privolané hasičské jednotky, v plameňoch bol takmer celý objekt. Zachrániť sa podarilo iba dve osoby. Hasiči ich vyslobodili tak, že na okne prerezali kovové mreže.
Aj na základe výpovede ženy a muža, ktorí požiar prežili, a svedectiev ďalších osôb, ktoré v objekte príležitostne prespávali, polícia vylúčila úmyselné založenie požiaru. Medzi bezdomovcami a narkomanmi, ktorí v budove prespávali, neboli žiadne spory.
Telá obetí požiaru šiestich mužov a troch žien - českí kriminalisti identifikovali až na základe súdnej pitvy a analýzy DNA. V krvi obetí sa našli stopy po drogách, ale u všetkých bola príčinou smrti otrava jedovatými splodinami horenia.
Sprvu sa špekulovalo aj o úmyselnom založení požiaru. Devätnásťročná Tereza, ktorá z požiaru rovnako ako jej kamarát Honza vyviazla iba s ľahkými zraneniami, po tragédii pre české média uviedla, že v drevenej budove boli dve ohniská požiaru, pričom horelo aj v tej časti budovy, kde nikto nebýval.
Počtom obetí požiar v Prahe na Florenci prekonal doteraz najtragickejší požiar od vzniku ČR z mája 1995, keď sa pri požiari v pražskom hoteli Olympik udusilo splodinami horenia osem zahraničných turistov a ďalšie tri desiatky sa zranili.
Doteraz najtragickejší požiar na území Česka sa stal 1. novembra 1984, keď v ústave sociálnej starostlivosti v obci Měděnec v okrese Chomutov zomrelo 26 mentálne postihnutých mladých žien.