Kábul 11. júna (TASR) - Historické zasadnutie rady afganských kmeňových lídrov Lója Džirga, na ktorom musí 1551 delegátov zvoliť budúcu hlavu a vládu štátu, sa dnes s jednodňovým oneskorením začalo v hlavnom meste Kábule.
Účastníci odložili zbrane pri dverách a zasadli v obrovskom klimatizovanom stane vystlanom kobercami - muži spoločne so ženami. Afganci využívajú konzultatívny systém Lóje Džirgy pri riešení svojich záležitostí už vyše 1000 rokov. Naposledy sa Lója Džirga zišla v roku 1964, keď ratifikovala novú ústavu, ktorá priviedla krajinu na cestu k parlamentnej demokracii.
"Dnes, 11. júna 2002, prinášame do hlavného mesta Kábulu, srdca Afganistanu, posolstvo národnej jednoty, mieru a obnovy," uvítal delegátov predseda organizačnej komisie. "Dúfame, že táto Lója Džirga vyrieši problémy, ktorým naša krajina čelila 23 rokov," dodal.
Osobitný vyslanec OSN v Afganistane Lachdár Brahímí vyjadril radosť, že Lója Džirga sa konečne začala. "Mám však trochu obavy, čo sa stane dnes," citovala Brahímího tlačová agentúra Reuters.
Otvorenie sprevádzala polemika okolo úlohy bývalého kráľa Muhammada Záhira, ktorý sa podľa mienky časti delegátov vzdal kandidatúry na post hlavy štátu pod nátlakom USA.
Monarcha v pondelok oznámil, že nebude kandidovať na čelo krajiny a podporil kandidatúru dočasného premiéra Hamída Karzaja. Časť z jeho stúpencov však pohrozila bojkotom Lóje Džirgy, zatiaľ čo ďalší vyjadrili hnev a rozladenie nad tým, že rozhodnutie o tom, kto bude vládnuť v Afganistane, padlo mimo stanu.
Časť Záhirových stúpencov vyjadrila presvedčenie, že konal pod nátlakom USA, ktorí mali záujem, aby súčasná garnitúra zostala pri moci, lebo ju považujú za najsilnejších spojencov v súčasnej vojne s terorizmom.
Karzajove zvolenie do čela Afganistanu podporil dnes významne aj bývalý afganský prezident Burhánuddín Rabbání, ktorý stiahol svoju kandidatúru v jeho prospech.