Islamabad 11. júna (TASR) - Skupina pakistanských protalibanských duchovných, armádnych generálov vo výslužbe a radikálov vyzvala na neuposlúchnutie príkazu prezidenta Parvíza Mušarráfa, ktorý im zakázal prenikať cez hranice do indickej časti Kašmíru a podnecovať tam nepokoje. Desiatky ortodoxných duchovných a radikálov, ktorí sa v pondelok zišli v Islamabade, poslali Mušarráfovi fax, v ktorom ho vyzvali na ukončenie spolupráce Pakistanu s USA vo vojne proti terorizmu.
Logistická a spravodajská podpora, poskytnutá americkým silám vlani, by mala byť stiahnutá na dôkaz, že Pakistan je zvrchovaný štát, uvádza sa v deklarácii, ktorú schválilo 23 islamistických skupín. Vyzýva "každého vlastenecky zmýšľajúceho moslimského Pakistanca", aby podporil 14. jún ako "deň solidarity s obyvateľmi Kašmíru".
"Džihád v Kašmíre bude pokračovať," vyhlásil generál Mirza Aslam Beg, pakistanský vojenský veliteľ v roku 1989, keď radikáli začali partizánsku vojnu v indickej časti Kašmíru za tajnej podpory Islamabadu. "Nijaká sila na Zemi nemôže zastaviť hnutie za slobodu," dodal.
Stretnutie v Islamabade sa uskutočnilo v deň, keď India zverejnením rozhodnutia opätovne povoliť pakistanským civilným lietadlám prelet nad indickým územím urobila prvý krok k zmierneniu súčasnej krízy medzi oboma krajinami.
Pakistanskí radikáli tvrdia, že ich Mušarráf zaskočil od chrbta, keď uzavrel ich výcvikové tábory a znemožnil im prenikať do indického Kašmíru. Až donedávna pakistanské jednotky ignorovali prenikanie cez hranice a pakistanské tajné služby pomáhali militantným skupinám v Kašmíre. V súčasnosti Pakistan podľa vyjadrenia Mušarráfa prenikanie cez hranice zastavil.
Vodca jednej z radikálnych islamistických skupín, ktoré Mušarráf zakázal v januári, povedal, že Mušarráfova vláda odpojila telekomunikačný systém militantov a Kašmírčanov zradila rovnako, ako sa Pakistan vzdal podporovania vládnuceho Talibanu v susednom Afganistane.