MOSKVA, PRAHA. Štyridsaťsedemročného otca štyroch detí Michaila Chodorkovského prvýkrát uväznili v októbri 2003.
Michail Chodorkovskij
1981 – Michail Borisovič Chodorkovskij začína študovať na Mendelejevovej vysokej škole chemicko-technologickej. Je najlepším študentom ročníka a aktívnym komsomolcom.
1989 – Za zarobené peniaze zakladá banku Menatep – jednu z prvých komerčných bánk v Rusku.
1994 – Menatep získava podiely v ruských surovinových podnikoch.
1995 – Za zálohu pol miliardy dolárov získava od štátu 78 percent akcií ropnej spoločnosti Jukos. Firma rastie, v roku 2003 sa jej kapitál pohybuje vo výške 40 miliárd dolárov.
2003 – Chodorkovského obvinili z porušenia zákonov pri privatizáciách. Skladá funkcie v Jukose.
2005 – Súd ho uznáva za vinného v šiestich zo siedmich bodov. Odsudzuje ho na deväť rokov, neskôr verdikt skrátili o rok.
2007 – Jukos bankrotuje.
2009 – Začína sa druhý proces s Chodorkovským.
2010 – Chodorkovskij je podľa súdu znova vinný.
Vtedy sa zdalo, že ropný magnát, najbohatší muž Ruska a prezident najväčšej ruskej súkromnej ropnej firmy Jukos sa dostane na slobodu, v tichosti si zbalí kufre a odíde s celou rodinou do svojej pravlasti Izraela. Ako mnohí iní.
Lenže Chodorkovskij sa odmietal kajať, spolupracovať s mocou i súdom.
Bol hrdý na Jukos
Trval na tom, že firma Jukos, ktorú vytváral celé 90. roky, bola príkladom moderného podnikateľského subjektu a nie pračka na peniaze.
„Spomínam na október 2003. Na môj posledný deň na slobode. O niekoľko týždňov po zatknutí mi oznámili, že prezident Putin rozhodol: budem piť vodu 8 rokov. Vtedy som tomu ťažko uveril,“ povedal vo svojom poslednom slove v novembri tohto roku Chodorkovskij. Teraz už vie, že bude možno sedieť ešte raz toľko.
Chodorkovskij pôsobil sympaticky a charizmaticky už ako študent chemicko-technologického inštitútu, neskôr vysokej školy ekonomickej. Bol však aj dostatočne ambiciózny.
Mladý komunista
Preto sa stal aktívnym komsomolcom a vstúpil i do komunistickej strany. Hneď však ako bolo možné ešte za Sovietskeho zväzu podnikať, začal obchodovať s džínsami a alkoholom, a po prvý raz sa k nemu začali kotúľať ruble.
Po páde totality sa jeho talent mohol úplne rozvinúť. Chodorkovskému však nikdy nešlo len o svoj osobný zisk. Zaujímali ho spoločenské procesy, politika, právo. Možno to ho dostalo do väzenia.
Keby bol len bohatý, to by nikomu až tak neprekážalo.
Prvý trest
V roku 2005 po prvý raz moskovský súd odsúdil Chodorkovského na deväť rokov žalára za daňové úniky a ďalšie ekonomické zločiny.
Jukos bol rozdelený medzi štátne ropné firmy, v ktorých čele stáli priatelia a podriadení Putina.
Žena Chodorovského začala cestovať na Sibír, kde v trestaneckej kolónii Krasnokamensk v Čitskej oblasti čítal, študoval, pracoval a písal články, ktorými Putina ešte viac hneval.
V roku 2006 prišli ďalšie obvinenia. Vidina na oslobodenie v roku 2011, kedy uplynie prvý trest, sa rozplynula v pondelok. Sudca ho uznal za vinného.
Ďalší magnáti radšej ušli
S nástupom Putina museli z krajiny odísť viacerí oligarchovia.
MOSKVA, BRATISLAVA. Michail Chodorkovskij nie je jediným ruským oligarchom, ktorý doplatil na konflikt s režimom Vladimira Putina.
Jednou z prvých vecí, ktorou čerstvý premiér a neskôr aj prezident Putin prekvapil svojho predchodcu Borisa Jeľcina, bol tvrdý zákrok proti magnátom, ktorí sa postavili kriticky k jeho nástupu.
Tí, čo sa politike vyhli, ale tiež využívali medzery v zákonoch a ľahko prišli k bohatstvu, ako napríklad Oleg Deripaska či Roman Abramovič, vyviazli bez rán. Medzi tými, čo Kremeľ nahnevali, avšak na rozdiel od Chodorkovského pred možným trestom ušli z krajiny, sú Boris Berezovskij a Vladimir Gusinskij.
Mediálny magnát Gusinskij strávil niekoľko dní vo väzení, z ktorého ho dostala dohoda s Kremľom, že sa vzdá obľúbenej ruskej televízie NTV, ktorá kritizovala Putinovu vojnu v Čečensku. Pracovali tam najlepší ruskí novinári, ktorí museli po zmene majiteľa odísť.
Po obvinení z finančných podvodov a prania špinavých peňazí žil Gusinskij vo viacerých krajinách vrátane Izraela a Španielska, ktorých je občanom.
Kontroverzný magnát Boris Berezovskij, ktorý mal obrovský vplyv na Putinovho predchodcu Jeľnica, skončil v londýnskom azyle, odkiaľ o jeho vydanie márne žiada Rusko, kde ho odsúdili za vytunelovanie leteckej spoločnosti Aeroflot a automobilky Autovaz.
(rek)
Autor: Agentúra Epicentrum