Historicky najväčšiu transakciu medzi Ruskom a krajinou NATO považujú za zradu ostatných krajín aliancie zo strany Paríža.
VILNIUS.
Litovská ministerka obrany Rasa Juknevičienéová označil predaj vojenských lodí členskej krajiny Severoatlantickej aliancie Moskve za chybu.
"Toto je precedens, keď člen NATO a Európskej únie predá ofenzívne zbrane do krajiny, ktorej úroveň demokracie nás neuspokojuje," uviedla Juknevičienéová.
"Samozrejme, pre krajiny susediace s Ruskom to nie je šťastná novinka. Jednoznačne, toto nie je vianočný darček, aký by sme si priali dostať," dodala šéfka litovskej obrany.
Francúzsko a Rusko sa v piatok definitívne dohodli na spoločnej konštrukcii dvoch vojnových lodí triedy Mistral. Dohoda hovorí o vybudovaní dvoch plavidiel, no nachádza sa v nej aj opcia na skonštruovanie ďalších dvoch lodí.
Rusko chce prostredníctvom lodí typu Mistral zmodernizovať zastaraný vojenský arzenál svojej armády. Hodnota jednej takejto vojnovej lode sa odhaduje na pol miliardy eur.
Gruzínsko, Litvu a ďalšie pobaltské štáty Lotyšsko a Estónsko, ktoré boli pod vládou Moskvy do roku 1991, tento obchod pobúril a krajiny počas celého vyjednávania o predaji lodí s Moskvou opakovanie apelovali na Paríž, avšak neúspešne.
Historicky najväčšiu transakciu medzi Ruskom a krajinou NATO považujú za zradu ostatných krajín aliancie zo strany Paríža.