SME

Pápež sa počas polnočnej omše modlil za mier

Pápež sa počas tradičnej polnočnej omše modlil za mier. Prečítajte si celý prepis jeho príhovoru.

(Zdroj: TASR/AP)

Bohoslužba sa začala za sprísnených bezpečnostných opatrení, keďže minulý rok pápežovu kázeň prerušila mentálne postihnutá žena.

VATIKÁN. Pápež Benedikt XVI. sa v piatok počas tradičnej polnočnej omše vo Vatikáne, ktorá sa niesla v znamení sprísnených bezpečnostných opatrení, modlil za mier.

Benedikt poukázal na kresťanský príbeh narodenia Ježiša. "Toto dieťa zapálilo v ľuďoch svetlo dobra a dodalo im silu prekonať tyraniu moci," uviedol pápež. Dodal, že jedným z dôvodov prečo je Štedrý večer významným dňom je "jednoducho radosť z Božej blízkosti".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pápež sa modlil, aby dnešní veriaci boli viac podobní Ježišovi. "Pomôž nám spoznať Tvoju tvár v tých, ktorí potrebujú našu pomoc. V tých, ktorí trpia alebo sú opustení, vo všetkých ľuďoch a pomôž nám žiť spoločne s Tebou ako bratia a sestry, aby sme sa stali jednou rodinou. Tvojou rodinou."

Polnočná omša sa začala už o 22.00 h, aby sa chorľavému najvyššiemu pontifexovi uľahčil jeho nabitý program na začiatku jedného z najrušnejších období v liturgickom kalendári

Bohoslužba sa začala za sprísnených bezpečnostných opatrení, keďže minulý rok pápežovu kázeň prerušila mentálne postihnutá žena. Švajčiarka Susanna Maiolo sa vrhla na pápeža, keď vchádzal do baziliky a zrazila ho k zemi. Benedikt však rýchlo vstal a vyviazol bez zranení.

SkryťVypnúť reklamu

Ženu hneď po incidente odviedla vatikánska polícia. Ochranka bola ostražitá takisto kvôli listovým bombám, zaslaným deň pred bohoslužbou na švajčiarske a čílske veľvyslanectvo v Ríme. Tie pri explozii zranili dvoch ľudí. Polnočná omša však prebehla bez incidentov.

Vianočné posolstvo Urbi et Orbi pápeža Benedikta XVI. z Ríma

Drahí bratia a sestry, ktorí ma počúvate v Ríme a po celom svete, s radosťou vám oznamujem posolstvo Vianoc: Boh sa stal človekom, prišiel prebývať medzi nami. Boh nie je vzdialený: je blízko, ba on je „Emanuel",
Boh s nami. Nie je niekým neznámym: má tvár, tvár Ježiša.

Je to posolstvo vždy nové, vždy prekvapujúce, pretože presahuje každú našu i najodvážnejšiu túžbu. Predovšetkým preto, že to nie je iba oznam: je to udalosť, to, čo sa vskutku stalo, čo dôveryhodní svedkovia videli, čo počuli a čoho sa dotýkali v Osobe Ježiša z Nazaretu! Tým, že boli s ním, pozorovali jeho skutky a počúvali jeho slová, rozpoznali v Ježišovi Mesiáša; a keď ho videli vzkrieseného, po tom, ako bol ukrižovaný, mali istotu, že On, pravý človek, je súčasne pravý Boh, jednorodený Syn, ktorý prišiel od Otca, plný milosti a pravdy (porov. Jn 1,14).

„Slovo sa telom stalo." Tvárou v tvár tomuto zjaveniu sa opäť vynára v nás otázka: ako je to možné? Slovo a telo sú skutočnosti navzájom protikladné; ako sa môže večné a všemohúce Slovo stať krehkým a smrteľným človekom? Na to je iba jediná odpoveď: láska. Kto miluje, chce sa zdieľať s milovaným; chce byť s ním zjednotený, a Sväté písmo nám predstavuje práve veľké dejiny Božej lásky k svojmu ľudu, lásky, ktorá dosiahla vrchol v Ježišovi Kristovi.

V skutočnosti Boh sa nemení: On je verný Sebe samému. Ten, ktorý stvoril svet, je ten istý, ktorý povolal Abraháma a zjavil svoje Meno Mojžišovi: Ja som, ktorý som... Boh Abraháma, Boh Izáka a Boh Jakuba... Boh milosrdný a láskavý, veľmi milostivý a verný (porov. Ex 3,14-15; 34,6). Boh sa nemení, On je Láska od vždy a navždy. Je v Sebe samom Spoločenstvom, Jednotou v Trojici, a každé jeho dielo a slovo smeruje k spoločenstvu.

SkryťVypnúť reklamu
Vtelenie je vrcholom stvorenia. Keď sa v lone Márie, z vôle Otca a pôsobením Ducha Svätého, formoval Ježiš, Boží Syn, ktorý sa stal človekom, stvorenie dosiahlo svoj vrchol. Princíp, ktorý usporaduje vesmír, Logos, začalo jestvovať vo svete, v čase a v priestore.

„Slovo sa telom stalo." Svetlo tejto pravdy sa zjavuje tomu, kto ju prijíma s vierou, pretože je tajomstvom lásky. Iba tí, ktorí sa otvárajú pre lásku, sú zahalení svetlom Vianoc. Stalo sa tak v betlehemskej noci, a deje sa tak i dnes. Vtelenie Božieho Syna je udalosťou, ktorá sa stala v dejinách, no zároveň ich presahuje. V noci sveta sa zažíha nové svetlo, ktoré sa dáva vidieť jednoduchým očiam viery, tichému a pokornému srdcu toho, kto očakáva Spasiteľa. Ak by pravda bola iba matematická formula, v istom zmysle by sa nanucovala sama. Ak je však Pravdou Láska, vyžaduje vieru, „áno" nášho srdca.

A čo vlastne hľadá naše srdce, ak nie Pravdu, ktorá je Láskou? Hľadá ju dieťa so svojimi otázkami, ktoré sú tak odzbrojujúce i podnecujúce; hľadá ju mladý človek, ktorý potrebuje nájsť hlboký zmysel vlastného života; hľadajú ju muž i žena v zrelom veku na usmernenie a podporu úsilia v rodine i v práci; hľadá ju osoba v starobe, aby zavŕšila pozemskú existenciu.

„Slovo sa telom stalo." Posolstvo Vianoc je svetlom i pre národy, pre spoločnú cestu ľudstva. „Emanuel", Boh s nami", prišiel ako Kráľ spravodlivosti a pokoja. Jeho Kráľovstvo - ako vieme - nie je z tohto sveta, a predsa je dôležitejšie ako všetky kráľovstvá tohto sveta. Je ako kvas ľudstva: ak chýba, dochádza sila, ktorá pohýna vpred skutočný rozvoj: impulz k spolupráci na spoločnom dobre, k nezištnej službe blížnemu, k pokojnému zápasu za spravodlivosť. Veriť v Boha, ktorý chcel zdieľať naše dejiny, je neustálym povzbudením angažovať sa v nich, aj uprostred ich protirečení. Je motívom nádeje pre všetkých tých, ktorých dôstojnosť je urážaná a potláčaná, pretože Ten, ktorý sa narodil v Betleheme, prišiel oslobodiť človeka od koreňa každého otroctva.

Svetlo Vianoc nech žiari znova v tej Krajine, kde sa narodil Ježiš, a nech inšpiruje Izraelčanov i Palestínčanov v hľadaní spravodlivého a pokojného spolunažívania. Utešujúce posolstvo príchodu Emanuela nech zmierňuje bolesť a prináša útechu v skúškach drahým kresťanským komunitám v Iraku a na celom Strednom Východe, nech im dáva povzbudenie a nádej na budúcnosť a nech pobáda zodpovedných národov k činnej solidarite voči nim. Nech sa to deje aj v prospech tých, ktorí na Haiti ešte trpia dôsledkami zničujúceho zemetrasenia a nedávnej epidémie cholery. Nech tiež nezostávajú zabudnutí tí, ktorí boli v Kolumbii a Venezuele, ale aj v Guatemale a v Kostarike nedávno zasiahnutí prírodnými katastrofami.

Narodenie Spasiteľa nech otvára perspektívy trváceho pokoja a pravého rozvoja národom Somálska, Darfúru a Pobrežia Slonoviny; nech podnecuje politickú a sociálnu stabilitu na Madagaskare; nech prináša istotu a úctu k ľudským právam v Afganistane a v Pakistane; nech povzbudzuje dialóg medzi Nikaraguou a Kostarikou; nech podporuje zmierenie na kórejskom polostrove.

Slávenie narodenia Vykupiteľa nech posilní ducha viery, trpezlivosti a odvahy vo veriacich Cirkvi v kontinentálnej Číne, aby neochabovali na duchu pre obmedzenia svojej náboženskej slobody a slobody svedomia, a aby, vytrvajúc vo vernosti Kristovi a jeho Cirkvi, udržiavali živý plameň nádeje. Láska „Boha s nami" nech dá vytrvalosť všetkým kresťanským komunitám, ktoré trpia diskrimináciou a prenasledovaním, a nech inšpiruje politických a náboženských vodcov, aby sa angažovali za plné rešpektovanie náboženskej slobody všetkých.

Drahí bratia a sestry, „Slovo sa telom stalo", prišlo prebývať medzi nami, je Emanuelom, Bohom, ktorý sa nám stal blízkym. Kontemplujme spoločne toto veľké tajomstvo lásky, nechajme osvietiť srdce svetlom, ktoré žiari v Betlehemskej jaskyni! Požehnané Vianoce všetkým!

KBS

Vatikán

Cirkevné procesy majú písané i nepísané pravidlá. Zmeniť sa môže veľa.


a 1 ďalší 1
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 074
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 627
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 819
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 437
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 888
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 604
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 265
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pohľad na Zem.

Súťažili s projektom čistiarne.


TASR
Ursula von der Leyenová

Útok má najmenej 20 obetí.


TASR
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Krajiny znižujú výdavky na pomoc.


TASR
Ilustračné foto

Z Jemenu pravidelne útočia na krajinu povstalci.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu