SOFIA. Ako na hojdačke. Občania Bulharska si to momentálne môžu povedať o počasí v krajine.
V mnohých oblastiach krajiny dnes spríjemnilo deň Bulharom usmievavé slniečko a jar pripomínajúce mierne počasie, aj keď inde panovala hustá hmla. Snehová pokrývka tu však patrí už minulosti.
Najvyššiu teplotu 15 stupňov Celzia namerali v Achtopole pri Čiernom mori, informoval meteorologický ústav v Sofii. Počas vianočných sviatkov treba však podľa rovnakého zdroja rátať v Bulharsku i s dažďom.
V prvej decembrovej dekáde zaznamenali v balkánskej krajine opakovane teplotné rekordy a pre toto ročné obdobie netypické, príjemné počasie.
V Sofii namerali 2. decembra 21,3 stupňa Celzia, čo bola vôbec najvyššia teplota zaznamenaná v meste v prvých dňoch decembra od začiatku meraní pred vyše 100 rokmi. Teplotné rekordy padli vtedy aj v ďalších ôsmich mestách krajiny, napríklad vo východobulharskom Ajtose sa ortuť teplomerov vyšplhala až na 23 stupňov Celzia.
Ešte 9. decembra namerali na severe krajiny i na čiernomorskom pobreží 20 stupňov Celzia.
O týždeň neskôr však do Bulharska dorazila zima sprevádzaná snehovými zrážkami, ktoré spôsobili vážne problémy v doprav. Fujavice tam poškodili energetickú sieť a postarali sa o to, že množstvo obcí bolo dočasne bez elektrickej energie. Osobitne vážna bola vtedy situácia na juhu a západe krajiny, kde na zasnežených komunikáciách uviazlo množstvo automobilov.
V uliciach Sofie panoval dopravný chaos, pretože snehovú pokrývku sa i z hlavných komunikácií podarilo odstrániť iba s oneskorením. Extrémne počasie si vynútilo dokonca uzavretie časti cestného obchvatu okolo bulharskej metropoly.