RÍM. Za jeho prijatie bolo 161 senátorov a proti 98, šiesti sa zdržali hlasovania.
Opozícia sa snažila zabrániť prijatiu zákona obštrukciami, avšak neúspešne. V Senáte má prevahu koaličný tábor premiéra Silvia Berlusconiho.
Reforma, proti ktorej demonštrovalo v uplynulých týždňoch desaťtisíce študentov v celom Taliansku, bola schválená už v novembri Poslaneckou snemovňou, dolnou komorou parlamentu, môže vstúpiť do platnosti po tom, čo sa k nej ešte vyjadrí prezident Giorgio Napolitano.
Na svojej koncoročnej tlačovej konferencii premiér Silvio Berlusconi vo štvrtok obhajoval vysokoškolskú reformu. Ako povedal, je potrebné modernizovať zastaraný univerzitný systém a zaviesť transparentné pravidlá pre výberové konanie na pracovné pozície profesorov.
Reforma predpokladá najmä výrazné úspory v oblasti univerzitného systému. Reformný balíček napríklad obsahuje obmedzenie, podľa ktorého na miesta piatich profesorov, čo odídu do dôchodku, bude prijatá len jedna osoba. Doktorandi si sťažujú, že v minulých týždňoch boli zrušené tisícky štipendií. Univerzity v Taliansku by mali mať v budúcnosti vlastného manažéra pre oblasť financií. V reforme je zakotvený aj princíp autonómie univerzít, ktoré majú prevziať vyššiu zodpovednosť v oblasti finančnej, vedeckej a didaktickej. Zle spravované univerzity by mali dostať od štátu menej peňazí a v horšom prípade dokonca budú postavené pod dohľad komisára, ktorý by dal výsledky do poriadku.
Vláda chce zavedením reformy zredukovať počty učiteľov, zamestnancov i študentov. Výdavky zastaraných univerzít sú príliš vysoké. Len na budúci rok chce vláda takto ušetriť v rámci vysokých škôl 700 miliónov eur. Študenti varujú pred privatizáciou talianskeho vysokoškolského systému, dodáva rakúska agentúra APA.