ABIDJAN, BRATISLAVA. Novembrové voľby mali zjednotiť krajinu, ktorá je po občianskej vojne rozdelená na dve časti. Namiesto toho sa Pobrežie Slonoviny dostalo na pokraj nového konfliktu.
Zablokovaný víťaz O hroziacom obnovení bojov hovoril aj generálny tajomník OSN Pan Kimun, pripravujú sa naňho aj Francúzi. Paríž už vyzval svojich občanov, aby krajinu opustili. V západoafrickej krajine ich je asi 15–tisíc. Hovorca francúzskej vlády tvrdí, že ide len o dočasné opatrenie, kým „sa situácia neupokojí“. No zatiaľ to tak nevyzerá.
Kakaová veľmoc Najväčší pestovateľ kakaa (40 % svetovej produkcie), v rokoch 2002 až 2007 tu bola občianska vojna, krajina je rozdelená, nespojili ju ani voľby, je tam 10tisíc príslušníkov mierových síl OSN.
Víťaz prezidentských volieb Alassane Ouattara, ktorého uznáva aj OSN a západné mocnosti, sa aj s priaznivcami ukrýva v hoteli v Abidjane.
Úradujúca hlava štátu Laurent Gbagbo, ktorý sa moci nechce vzdať a súpera obvinil z manipulácie volieb, síce tvrdí, že Ouattara môže vyjsť von, no zároveň nariadil blokádu hotela. Dovnútra sa nedostanú zásoby ani zdravotnícky materiál.f
Gbagbo zároveň vyzval na odchod mierové jednotky OSN, ktorých je po občianskej vojne v krajine asi 10tisíc. Naznačuje to, že na separatistov na severe chce použiť silu.
Kakao mierne zdražie Povolebný spor už ohrozil vývoz kakaa, ktoré je pre Pobrežie Slonoviny kľúčové. Jeho cena na svetových trhoch mierne stúpla, stále však nedosiahla maximum spred roka. Vývoz kakaa by sa zastaviť nemal, miestni totiž nemajú inú formu obživy.
Konflikt by nemal ani výraznejšie ovplyvniť cenu čokolád, keďže náklady na kakao z nej predstavujú len asi šesť až osem percent, píše BBC.