BERLÍN.
V liste svojmu maďarskému kolegovi Lászlóovi Kövérovi žiada o vysvetlenie zámerov a nutnosti prijatia takéhoto zákona.
"Ozajstnú radosť - nielen v Berlíne - z budúceho predsedníctva Maďarska v EÚ zatienila obava, ktorú vyvolali nové úpravy v maďarskom mediálnom zákone, a to nielen v Nemecku, ale aj v ostatných štátoch únie," píše podľa dnešnej správy agentúry DPA v liste šéf nemeckého parlamentu.
"Podľa mojich informácií sú v rámci Európy nové úpravy (maďarské), ako aj predpokladané sankcie neslýchané," napísal ďalej politik CDU svojmu maďarskému parlamentnému kolegovi.
Maďarský parlament v noci na utorok s podporou poslancov vládnucich strán Maďarského občianskeho zväzu-FIDESZ a Kresťanskodemokratickej ľudovej strany (KDNP) schválil záverečné časti návrhu kontroverzného mediálneho zákona.
Na začiatku hlasovania si poslanci zo strany Politika môže byť iná (LMP) na protest prelepili ústa. Dvaja poslanci medzitým zdvihli transparent s nápisom "Sloboda médií v Maďarsku žila 21 rokov".
Poslanec z radov socialistov Tibor Szanyi počas hlasovania zdvihol nad hlavu psí náhubok, informovala agentúra MTI.
Záverečné časti mediálneho zákona, na prijatie ktorých bola potrebná dvojtretinová väčšina hlasov, podporilo 256 zákonodarcov, proti bolo 87.
Zákon, ktorý zaväzuje k vyváženému spravodajstvu aj komerčné médiá, bude platiť pre všetky druhy médií vrátane tlačených a internetových. Opozícia namietala, že vyvážené spravodajstvo sa neuplatňuje ani vo verejnoprávnych médiách, nad ktorými vykonáva dohľad Mediálna rada zostavená výhradne z nominantov vládnuceho Maďarského občianskeho zväzu-Fidesz a zvolená na deväťročné funkčné obdobie.
Prijatie zákona, ktorý nadobudne účinnosť 1. januára 2011, vyvolalo kritické reakcie predstaviteľov médií, ale aj politikov z viacerých európskych štátov.