Francúzsko je hlavným ekonomickým partnerom Pobrežia Slonoviny, ktoré bolo kedysi francúzskou kolóniou.
PARÍŽ.
Narastajú obavy, že boj o moc po odmietnutí úradujúceho prezidenta Laurenta Gbagba uznať volebnú porážku môže vyústiť v občiansku vojnu.
Francúzsko je hlavným ekonomickým partnerom Pobrežia Slonoviny, ktoré bolo kedysi francúzskou kolóniou. V krajine bežne žije zhruba 15 000 francúzskych občanov; v súčasnosti je ich tam podľa predpokladov asi 13 000.
"Žiadame tých, ktorí môžu, aby dočasne opustili Pobrežie Slonoviny, kým sa situácia neznormalizuje," uviedol vládny hovorca Francois Baroin. Výzva nasledovala po rokovaní o kríze v krajine, ktoré viedol prezident Nicolas Sarkozy.
Francúzsko sa pôvodne držalo v úzadí v snahe vyriešiť patovú situáciu po voľbách z 28. novembra medzi Gbagbom a jeho rivalom Alassaneom Ouattarom. Sarkozy však minulý týždeň označil situáciu za škandálnu a vyhlásil, že Gbagbo musí odstúpiť zo svojho postu, inak bude čeliť sankciám.
Gbagbov hovorca v pondelok pre tlačovú agentúru Reuters uviedol, že Francúzi v Pobreží Slonoviny nie sú v ohrození, keďže všetky strany sa chcú vyhnúť krviprelievaniu.
Svetová banka zmrazila financie krajiny
Svetová banka zastavila financovanie Pobrežia Slonoviny v reakcii na odmietanie prezidenta Laurenta Gbagba odovzdať po voľbách moc v západoafrickom štáte.
Informoval o tom v stredu prezident banky Robert Zoellick. Na otázku novinárov o prípadných takýchto plánoch odpovedal: "Už sa stalo".
Podľa vlastných slov hovoril tiež s malijským prezidentom Amadouom Toumanim Touréom o koordinácii krokov so Západoafrickou ekonomickou a menovou úniou, aby tá pôžičky krajiny rovnako zmrazila.
Európska únia už vydala pre Gbagba a jeho 18 spolupracovníkov zákaz cestovať do 27-členného bloku. Ďalším krokom má byť zmrazenie ich účtov.
Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov rovnako varovala, že je pripravená uvaliť sankcie na jednotlivcov, ktorí "ohrozujú mierový proces a národné zmierenie" v Pobreží Slonoviny.