Podľa luxemburského ministra zahraničia Jeana Asselborna maďarský mediálny zákon porušuje základné práva únie.
VIEDEŇ. Nový maďarský mediálny zákon, ktorý schválil maďarský parlament v noci z pondelka na utorok, vyvolal v Európskej únii vlnu nevôle.
Maďarské médiá je možné na základe zákona za bližšie nešpecifikované "previnenia" potrestať pokutou až do výšky 720 000 eur.
Podľa luxemburského ministra zahraničia Jeana Asselborna maďarský mediálny zákon porušuje základné práva únie a Európska komisia by mala okamžite konať. Uviedla webová stránka orf.at.
"Maďarský zákon celkom jednoznačne porušuje európske dohody," povedal Asselborn v utorok pre agentúru Reuters.
"Ak pravicová maďarská vláda bude trvať na svojich plánoch, vznikne otázka, či je krajina hodná prevziať 1. januára predsedníctvo únie. Elementárne hodnoty únie budú zdiskreditované," povedal Asselborn a dodal, že podľa neho zákon predstavuje vážne nebezpečenstvo pre demokraciu.
"Sloboda slova sa dostala v Maďarsku pod kontrolu štátu. Nič horšie sa v demokracii nemôže stať." Podľa Asselborna maďarská vláda má zjavne autoritatívne tendencie.
"Doteraz bol bieloruský prezident Viktor Lukašenko pokladaný za posledného diktátora Európy. Keď maďarský zákon vstúpi do platnosti, tak to celkom nebude platiť." Uvádza stránka orf.at.
Európska komisia nekomentuje
Európska komisia prostredníctvom svojho hovorcu v Bruseli oznámila, že zatiaľ nemieni komentovať aktuálne sprísnenie mediálnej legislatívy v Maďarsku. Situáciu však podrobne sleduje.
Aj keď hovorca na celý rad novinárskych otázok konkrétne neodpovedal, opakovane zdôraznil, že Európska komisia je strážcom legislatívnych noriem únie.
Hovorca takisto nechcel reagovať na slová šéfa luxemburskej diplomacie Jeana Asselborna, ktorý sa vyjadril, že komisia musí vo veci neodkladne konať.
Neodpovedal ani na otázky, čo bruselská inštitúcia kontroluje a prečo v prípade Maďarska nereaguje, kým v prípade Ruska s reakciou nečaká už pri najmenších problémoch v mediálnej sfére, informovala agentúra APA.
Bez odpovede zostali aj sarkastické otázky, či skúmanie skončí ešte do konca maďarského predsedníctva v EÚ (30. júna 2011), ako aj otázka jednej z novinárok, prečo neoznámi, že nemôže zasiahnuť, pretože na to nemá kompetencie.
Maďarský mediálny zákon z dielne vládnej strany Fidesz zriaďuje nový kontrolný úrad NMHH, ktorý bude dohliadať na tlačové, elektronické a internetové médiá. Bude trestať jeho porušovateľov pokutou až do výšky 200 miliónov forintov (727 000 eur), čo môže byť pre niektoré médiá likvidačné.
Poslanci odmietli návrh o odklade pokuty v prípade súdneho sporu a rozhodli, že pokuta musí byť vyplatená okamžite, aj keď sa dotknuté médiá obrátia na súd. Pokutou sa bude trestať "nevyvážené spravodajstvo", čo však nie je v zákone presne stanovené.
Verejnoprávne médiá budú musieť dbať na „rozvíjanie národnej identity“ a „posilňovať národnú súdržnosť“. Všetky médiá vrátane internetových budú povinné „informovať o miestnych, celoštátnych a európskych záležitostiach a záležitostiach dôležitých pre občanov Maďarska