Sarajevo 10. júna (TASR) - Po dvoch neúspešných vojenských operáciách zameraných na zatknutie bývalého bosnianskosrbského lídra Radovana Karadžiča sa Stabilizačné sily (SFOR), vedené Severoatlantickou alianciou, pokúšajú pomocou poštovej služby presvedčiť najhľadanejšieho obvineného z vojnových zločinov, aby sa vzdal.
V nádeji, že listy budú účinnejšie ako vrtuľníky a obrnené vozidlá nasadené na prelome februára a marca, jednotka SFOR spustila korešpondenčnú kampaň, ktorej cieľom sú okrem Karadžiča aj jeho blízki priatelia, spoločníci a príbuzní.
"Listová korešpondencia je len ďalšou technikou, ktorú používame pri výzvach adresovaných vojnovým zločincom, aby sa vzdali ICTY. Ide o jeden z prostriedkov, ako ich priviesť pred justíciu," vyhlásil hovorca SFOR, major Scott Lundy.
Zrejme v reakcii na listovú kampaň Karadžičova manželka Ljiljana Zelenová-Karadžičová minulý štvrtok pozvala predstaviteľov SFOR do svojho domu v Pale asi 15 kilometrov východne od Sarajeva. Predstavitelia SFOR následne oznámili, že Ljiljana im počas návštevy odovzdala list od manžela, neskôr však spresnili, že išlo o list Karažičovej ženy. Obsah listu ani rozhovoru s Karadžičovou jednotka SFOR nezverejnila.
V rámci novej stratégie SFOR ľudí z Karadžičovho okolia spracúva argumentmi aj hrozbami. "Vážený pán Milovan Bjelica, požiadal som o napísanie tohto listu, aby ste na Vášho priateľa Radovana Karadžiča apelovali, aby dobrovoľne predstúpil a využil príležitosť brániť sa voči žalobám tribunálu OSN pre vojnové zločiny," cituje bosnianskosrbský časopis Patriot z listu podpísaného veliteľom SFOR, americkým generálom Johnom Sylvesterom.
List obsahuje kontaktné telefónne číslo, na ktoré sa má adresát ozvať a pripraviť Karadžičovo vzdanie sa. Tiež obsahuje varovanie, že v prípade podporovania obžalovaného sa môže adresát listu stať sám cieľom justície. "Právne zauzlenia môžu viesť k rozsiahlym a nákladným vyšetrovaniam, ktoré Vám môžu spôsobiť finančné a emocionálne problémy a trápenie," uvádza sa v liste zverejnenom v Patriote.
Predpokladá sa, že Karadžič - proti ktorému Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) vzniesol v súvislosti so srebrenickou masakrou a obliehaním Sarajeva dve obvinenia z genocídy - sa ukrýva na východe srbskej časti Bosny, kde môže rátať s podporou miestneho obyvateľstva. Mediálna kampaň, v rámci ktorej americká vláda ponúka odmenu do päť miliónov dolárov za informácie vedúce k zatknutie Karadžiča, zatiaľ nepriniesla výsledky.