Moskva 10. júna (TASR) Ruskí politici zneužili nedeľňajšie nepokoje v Moskve na vzájomné vybavovanie si účtov a obviňovanie sa, kto je za dvojhodinovú rebéliu v ruskej metropole zodpovedný. Vo výrokoch politikov ale nezaznelo, kto uhradí škody na majetku spôsobené fanúšikmi občanom a firmám, ktorých majetok nebol proti vandalizmu poistený. Materiálne škody sa môžu vyšplhať do miliónov dolárov.
Do odstraňovania následkov nepokojov mesto nasadilo asi tisíc zamestnancov organizácií mestských služieb. Aj 24 hodín po násilnostiach zostáva otázkou, kto uhradí súkromným spoločnostiam spôsobené škody. Stopy po útokoch nesú desiatky výkladov bánk, reštaurácií, kaviarní, butikov i kníhkupectiev. Mnohé výklady zostávajú provizórne zalepené fóliami a obložené kartónmi.
Podľa zástupcu primátora Moskvy Valerija Šanceva mesto ako spoluorganizátor verejného sledovania futbalového zápasu Rusko-Japonsko na Manežnom námestí v centre mesta nič nezanedbalo. Podujatie bolo polícii riadne ohlásené, tvrdí zástupca primátora a pripomína, že podľa zákona je za verejný poriadok a bezpečnosť účastníkov zhromaždenia zodpovedná poriadková polícia.
S tým ale nesúhlasí predseda Štátnej dumy Gennadij Selezňov. Šéf dolnej komory parlamentu, ktorá sa útoku vandalov tiež nevyhla, pripúšťa, že 250 policajtov na zhromaždení 15.000 fanúšikov bolo málo. Selezňov ale tvrdí, že verejné sledovanie zápasu bolo "nepotrebným divadlom", ktoré sa buď nemalo konať vôbec, alebo malo prebiehať na niektorom z mestských štadiónov. "Veď nežijeme v oblasti večne zamrznutej pôdy, nežijeme na púšti, kde nie sú televízne prijímače, a kde je preto potrebné inštalovať takéto obrazovky na nevhodných miestach," poznamenal Selezňov.
Na obhajobu radnice sa postavila podpredsedníčka Dumy Ľubov Slisková, podľa ktorej polícia zlyhala na plnej čiare. V tomto duchu sa vyslovil aj minister spravodlivosti Jurij Čajka a políciu obvinil z impotencie. Premiér Michail Kasianov vyčíňanie vandalov v centre metropoly odsúdil, ale zo zodpovednosti neobvinil ani políciu ani radnicu. Kasianov v tejto súvislosti vyslovil vážne obavy o kandidatúru Moskvy na usporiadanie majstrovstiev Európy vo futbale v roku 2008.
Očakávané personálne zemetrasenie v radoch polície sa zatiaľ nekonalo. Šéf moskovskej poriadkovej polície Vladimir Pronin ponúkol svoju rezignáciu, ale minister vnútra Boris Gryzlov ju neprijal. Jediným, kto opúšťa vysoký veliteľský post, je zástupca náčelníka moskovskej polície Vasilij Čemisov, ktorý mal v nedeľu službu a zodpovedal za poriadok v Moskve. Ministerstvo vnútra už v nedeľu večer iniciovalo interné vyšetrovanie.
V nedeľu po futbalovej prehre Ruska s Japonskom došlo v centre Moskvy k bezprecedentným nepokojom, pri ktorých jedna osoba zomrela a viac ako sto ľudí utrpelo zranenia. V kritickom stave sú v nemocniciach najmenej traja pacienti. Počet hospitalizovaných sa pohybuje okolo 50. Najčastejšími zraneniami sú otrasy mozgu, zlomeniny a rezné rany.
Polícia pri nepokojoch po futbalovom prenose zápasu Rusko-Japonsko zatkla 113 výtržníkov a v 15 prípadoch tvrdí, že má dôkazy o tom, že rozbíjali a podpaľovali automobily. Podľa ruskej právnej úpravy len za účasť na nepokojoch hrozí trest odňatia slobody v rozpätí od troch do ôsmich rokov.
Úplne zdemolovaných bolo v nedeľu asi 30 áut, zhorelo sedem vozidiel a ďalších 70 vozidiel má porozbíjané okná. Futbaloví vandali a stúpenci extrémistických hnutí rozbili 227 výkladov, 39 vchodových dverí, asi 50 osvetlených reklamných pútačov, šesť presklených trolejbusových zastávok a asi desať telefónnych búdok. Poškodených bolo najmenej 320 spoločností.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) pel