Ministri poukazujú na nedostatočný pokrok oboch krajín v reformovaní súdnictva, ako aj v boji proti korupcii a organizovanému zločinu.
BRUSEL. V utorok o tom informoval hovorca Európskej komisie Michele Cercone.
Francúzsky minister vnútra Brice Hortefeux a jeho nemecký rezortný partner Thomas de Maiziere podľa neho zaslali komisii list, v ktorom označili plánovaný vstup najnovších členov Európskej únie do schengenu v marci 2011 za "predčasný".
Rozšírenie európskej zóny voľného pohybu osôb a tovaru o Bulharsko a Rumunsko tak narazilo na zásadnú prekážku, keďže tento krok musia jednomyseľne odsúhlasiť všetky členské štáty.
Vstup môže mať "vážne následky pre bezpečnosť"
Schengenský priestor v súčasnosti tvorí 22 z 27 členských krajín únie, ktoré dopĺňa Island, Nórsko a Švajčiarsko. Bulharsko a Rumunsko sa stali členmi EÚ v roku 2007.
V liste adresovanom eurokomisárke pre vnútorné záležitosti Cecilii Malmströmovej ministri poukazujú na nedostatočný pokrok oboch krajín v reformovaní súdnictva, ako aj v boji proti korupcii a organizovanému zločinu.
Podľa nemenovaného hovorcu nemeckého ministerstva vnútra, na ktorého sa odvoláva tlačová agentúra AP, by tieto nedostatky mohli mať "vážne následky pre bezpečnosť únie" a podpísali sa na skepticizme voči "príliš rýchlemu" začleneniu Bulharska a Rumunska do schengenu.
Krajiny sa ohradili
Rumunský prezident Traian Basescu v Bukurešti ostro kritizoval odmietavý postoj Berlína a Paríža k rýchlemu začleneniu jeho krajiny do schengenskej zóny.
Podľa vlastných slov považuje postoj Nemecka a Francúzska za prejav diskriminácie voči Rumunsku.
Iným spôsobom reagovala v Sofii na neradostnú informáciu hovorcu Európskej komisie, ktorý zverejnil fragmenty z obsahu listu adresovaného grémiu ministrami vnútra Nemecka a Francúzska, hovorkyňa bulharského rezortu zahraničných vecí Vesela Černevová.
Podľa jej slov urobí Bulharsko maximum pre rozptýlenie pochybností o vhodností začlenenia krajiny do Schengenu. V Sofii si, ako poznamenala, uvedomujú komplikovanosť politickej situácie v niektorých členských štátoch EÚ.
"Z týchto príčin musíme urobiť všetko pre to, aby sme rozptýlili obavy, a to tak na úrovni spoločnosti, ako aj na úrovni justície."