WASHINGTON. Informovala o tom dnes zverejnená správa Informačného centra pre trest smrti, amerického združenia bojujúceho proti hrdelnému trestu,.
Pokles v počtoch pripísalo centrum meniacim sa postojom k trestu smrti. Zároveň však uznalo, že sú isté problémy s dostupnosťou chemikálií, používaných v smrtiacich injekciách.
"Národ sa v roku 2010 stále viac odkláňa od trestu smrti, či už sú dôvodom obavy z vysokých nákladov na popravy v čase, keď sa škrtajú rozpočty, alebo riziko z popravy nevinných osôb, nespravodlivosť a ďalšie dôvody," uviedol Richard Dieter, výkonný riaditeľ centra a autor správy.
Popráv je menej
Združenie v roku 2010 napočítalo 46 popráv v štátoch Texas, Ohio, Alabama, Virgínia, Oklahoma, Mississippi, Georgia, Florida, Louisiana, Arizona, Utah a Washington.
V štátoch Tennessee, Južná Karolína, Indiana a Missouri nepopravili tento rok nikoho, rovnako tomu bolo už aj v roku 2009.
Centrum započítalo do štatistiky takisto celý december. Ministerstvo spravodlivosti od januára do 30. novembra 2010 zaznamenalo 45 popráv. V USA sa trest smrti vykonáva v 35 štátoch.
Texas popravil v roku 2010 zatiaľ najväčší počet ľudí, ale takisto zaznamenal najväčší pokles v počte väzňov odsúdených na trest smrti. Tento rok vykonali v Texase 17 popráv v porovnaní s 24 v roku 2009. Celkový počet pre rok 2010 je v Texase najnižší od roku 2001.
Združenie si vysvetľuje pokles v Texase tým, že štát "prijal v roku 2005 trest doživotného odňatia slobody bez možnosti predčasného prepustenia, uskutočnil zmeny na postoch okresných prokurátorov vo významných jurisdikciách ako Houston a Dallas a tiež napravil niektoré chyby z minulosti".
Pokles po celých USA môže byť spôsobený čiastočne aj menšou dostupnosťou chemikálií, používaných pri popravách smrtiacou injekciou.
"Vyše 40 termínov popráv bolo odložených. Mnohé pre pretrvávajúce problémy s metódou usmrcovania injekciou. Celoamerický nedostatok jednej z drog používaných v štátoch, kde majú hrdelný trest, spôsobil odsunutie popráv alebo ich zrušenie v Arkansase, Kalifornii, Oklahome, Tennessee a Kentucky," píše sa v správe.
Súdy popravy obmedzili
Zástancovia trestu smrti o poklese tvrdia, že je menej ľudí spôsobilých na popravu. Najvyšší súd zakázal popravy mentálne postihnutých páchateľov a tých, ktorí mali v čase spáchania zločinu menej než 18 rokov.
Podľa názoru prokurátorov prispeli k poklesu popráv dlhé tresty väzenia za násilné trestné činy a takisto programy na zníženie recidivity.
Centrum odhaduje, že do konca tohto roka pribudne do ciel smrti 114 nových väzňov. Toto číslo je blízko k vlaňajšiemu počtu 112, ktorý bol najnižším od obnovenia trestu smrti v roku 1976.
Prvého januára 2010 sa nachádzalo v celách smrti 3261 väzňov v porovnaní s 3297 väzňami v rovnakom čase v roku 2009.
Kalifornia má najväčší počet väzňov v celách smrti - 697. V tomto štáte za ostatných päť rokov nikoho nepopravili.