BRUSEL.
Porota hodnotila vyše tisíc článkov z 27 členských krajín EÚ, Islandu a Nórska. Slovensko v súťaži reprezentovali týždenník Trend a Rádio Expres.
Dán Steffan Stubager zvíťazil v kategórii Printové a online médiá s článkom Rozpad atómového mesta, ktorý uverejnil najväčší dánsky denník Jyllands-Posten. Rozpráva o zničujúcom sociálnom vplyve atómovej elektrárne neďaleko malého litovského mesta Visaginas. Porota ocenila najmä prepracovanú tému, závažnosť problému a tiež zasadenie príbehu do európskych rozmerov.
Trojica novinárov zo Španielska, Consuelo Larrán, Evangela de las Heras a Teresa Herrerová zvíťazili v kategórii Audiovizuálny záznam s reportážou Škola nádeje, ktorú odvysielala televízna stanica RTVA Canal Sur. Reportáž zobrazuje príbeh školy v Seville, ktorá sa stala príkladom sociálneho začlenenia občanov rómskeho pôvodu. Reportáž sa podmanivým spôsobom zamerala na pozitívne stránky, ktoré prináša chudoba a sociálne vylúčenie, čím sa snažia dať nádej ľuďom trpiacim podobnými problémami.
Ceny víťazom odovzdali v piatok európsky komisár pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie László Andor a generálna tajomníčka humanitárnej organizácie Caritas Internationalis Lesley-Anne Knightová.
Za Slovensko v kategórii Printové a online médiá súťažili Pavel Sibyla a Pavol Kubík z týždenníka Trend. Do európskeho kola postúpili s článkom Rómovia idú do školy, ktorý zvíťazil v národnom kole. V kategórii Audiovizuálny záznam do európskeho kola postúpili Alexandra Dovalová a Sergej Danilov z Rádia Expres za reportáž Kontrola a poslanecký prieskum budú na školách v revúckom okrese, kvôli prípadu rómskych učiteliek Samkových.
"Úlohou novinárov je odhaliť pravdu o chudobe, ako napríklad skutočnosť, že okolo 84 miliónov ľudí, teda 20 percent občanov Európy žije v chudobe. Boj proti chudobe nie je len o politike a jednotlivých štatistikách. Na prvom mieste ide o súcit a solidaritu, musíme človeka zasiahnuť priamo do srdca, zdôraznila Lesley-Anne Knightová.