Budapešť 28. mája (TASR) - Americký minister zahraničných vecí Colin Powell, ktorý dnes po ukončení okružnej cesty po štyroch afrických krajinách Mali, Juhoafrická republika, Keňa a Uganda - pricestoval do dejiska summitu NATO Budapešti, očakáva od dvojdňového rokovania v hlavnom meste MR dohodu o znížení počtu medzinárodných mierových síl umiestnených v Bosne a Hercegovine. Vyplýva to z informácií, ktoré Powell poskytol novinárom počas letu z ugandskej Kampaly do Budapešti.
Podľa názoru vlády USA treba mierové vojenské jednotky SFOR pod vedením NATO postupne nahradiť medzinárodnými policajnými silami, na ktorých by mohlo participovať podstatne viac krajín ako na SFOR, zdôraznil Colin Powell. Súčasne ubezpečil európskych spojencov, že USA budú ešte roky vojensky prítomné v Bosne a Hercegovine, aj keď možno v menšom počte ako doteraz.
Minister zahraničných vecí USA súčasne naznačil, že sa v Budapešti pokúsi o sprostredkovanie v spore medzi Tureckom a Európskou úniou (EÚ), ktorý je prekážkou spolupráce medzi budúcimi silami EÚ a Severoatlantickou alianciou. EÚ by pre vlastné jednotky rýchleho nasadenia chcela využívať kapacity štábov NATO, ale Turecko mesiace blokuje príslušnú dohodu usilujúc sa tak získať od únie ústupky súvisiace s prijatím krajiny do jej radov. Vzhľadom na princíp prijímania rozhodnutí v rámci NATO na báze úplného konsenzu môže dohodu blokovať i jediný členský štát aliancie.
Ak by sa v Budapešti nepodarilo nájsť riešenie, ktoré sa pokúšali nájsť už počas víkendu na rokovaniach s kompetentnými tureckými predstaviteľmi v Ankare i niektorí členovia Powellovho sprievodu, v úsilí o dosiahnutie dohody sa bude pokračovať i po budapeštianskom podujatí, vyplynulo zo slov šéfa americkej diplomacie.