Obvinenia z Martyho správy hovoria, že na "násilnom Balkáne sa západné vlády rozhodli, že mier a stabilita sú v Kosove najdôležitejšie a kvôli tomu zatvárali oči nad zločinmi nových lídrov.
LONDÝN, PRIŠTINA. Ak sa dokáže, že kosovský premiér Hashim Thaci je šéfom albánskej mafiánskej skupiny, zodpovednej za pašovanie zbraní, drog a ľudských orgánov, história nezávislosti Kosova sa bude musieť prepísať. Uviedol to v nedeľnom vydaní britský denník The Daily Telegraph.
Správa spravodajcu výboru Rady Európy pre právne otázky a ľudské práva Dicka Martyho, podľa ktorej Thaci koncom 90. rokov viedol skupinu organizovaného zločinu a jeho gang sa mal podieľať na vraždách, násilnostiach i obchodovaní s orgánmi, predstavuje pre Kosovo ničivý úder, napísal v článku britský novinár a publicista Tim Judah.
Ako dodal, sláva, ktorou sa na boj za nezávislosť Kosova ovenčil bývalý britský premiér Tony Blair, sa v prípade dôkazov, že je Thaci mafiánsky boss, vrah a obchodník s orgánmi, bude musieť zmazať.
Obvinenia z Martyho správy podľa neho "podmínovali vierohodnosť" Kosova, ktorá už aj tak pokrivkáva pod obvineniami, že Thaciho strana je zapletená do zjavných volebných podvodov".
Judah zároveň pripomenul, že Kosovo bolo jednou z prvých plánovaných vojenských intervencií Tonyho Blaira. Po intervencii NATO proti vtedajšej Juhoslávii v roku 1999 sa však "situácia obrátila".
Ako upresnil, albánski utečenci, ktorí sa po vojenskej intervencii NATO vracali domov, sa pomstili na Srboch, ktorí zostali v Kosove. Vedúcu úlohu pritom mala Kosovská oslobodzovacia armáda (UCK), kým sily NATO "zatvárali oči nad tým, čo sa dialo".
Obvinenia z Martyho správy hovoria, že na "násilnom Balkáne sa západné vlády rozhodli, že mier a stabilita sú v Kosove najdôležitejšie a kvôli tomu zatvárali oči nad zločinmi nových lídrov Kosova a tolerovali ich účasť na organizovanom zločine," napísal Judah.