V uliciach Minska protestovalo údajne až 40 000 stúpencov opozície, z nich niekoľko tisíc sa snažilo vniknúť do vládnych budov. Pri brutálnom zákroku polície utrpeli zranenia desiatky ľudí.
MINSK. Informovali o tom ich volebné centrály.
Podľa agentúry AFP policajti zatkli Nikolaja Statkeviča, Rygora Katuseva, Vitalija Rymanševského aj Andreaja Sannikova a ďalších kandidátov. Toho policajti ešte pred zatknutím brutálne zmlátili. Krátko predtým na hlavnom minskom námestí vyhlásil, že vláda prezidenta Alexandra Lukašenka sa už skončila.
Už krátko po zatvorení volebných miestností policajti na námestí v Minsku zbili do bezvedomia ďalšieho opozičného kandidáta Vladimira Nekľajeva. Práve ten podľa odhadov volebných výsledkov skončil na druhom mieste za Lukašenkom.
Voľby mali nedostatky
Pozorovatelia OBSE na margo priebehu volieb konštatovali, že kým počas volebného dňa sa dal vnímať celkovo pozitívny priebeh hlasovania, "proces sa výrazne zhoršil počas prepočítavania hlasov". Približne polovica prepočítavaní, hodnotených pozorovateľmi, bolo vykonaných "zle alebo veľmi zle".
"Bielorusi si zaslúžili viac. Teraz predovšetkým očakávam, že vláda prijme zodpovednosť za zatýkanie prezidentských kandidátov, novinárov a aktivistov za ľudské práva," uviedol šéf pozorovateľskej misie OBSE Tony Lloyd.
Volební pozorovatelia zo Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ) označili dnes nedeľňajšie prezidentské voľby v Bielorusku za legitímne. Ich víťazom sa jednoznačne stal doterajší prezident Alexander Lukašenko.
"Pozorovatelia nenašli žiadne dôkazy, ktoré by spochybňovali zákonnosť volieb," uviedol šéf pozorovateľskej misie Sergej Lebedev na tlačovej konferencii k hodnoteniu priebehu volieb.
Ústredná volebná komisia v Bielorusku dnes ráno zverejnila oficiálne výsledky volieb, podľa ktorých získal Lukašenko 79,67 percenta hlasov. Spomedzi opozičných kandidátov získal najviac Andrej Sannikav s 2,56 percentami hlasov.
Desaťtisíce ľudí protestovalo
Voľby označuje opozícia aj zahraničie za frašku. V uliciach Minska protestovalo podľa zahraničných agentúr až 40 000 stúpencov opozície, z nich niekoľko tisíc sa údajne snažilo vniknúť do vládnych budov na hlavnom Námestí nezávislosti.
Podľa demonštrantov však išlo zrejme o provokáciu riadenú políciou. Niektorí z nich údajne počuli, ako jeden z policajtov dal rozkaz rozbíjať sklo. Podľa organizátorov protestu začala dvere ničiť skupina mladých ľudí, ktorí neboli účastníkmi manifestácie.
Pri brutálnom zákroku polície utrpeli zranenia desiatky ľudí. Zranenia rôzneho stupňa závažnosti utrpelo tiež množstvo domácich a zahraničných novinárov vrátane redaktora portálu gazetaby.com, denníka The New York Times, ruského denníka Novaja Gazeta či televízie Russia Today. Úrady zatkli stovky ľudí.
Demonštranti pôvodne zaplnili najväčšie námestie v Minsku, tam však pre nich nebol neskôr dostatok miesta, keďže mesto na námestí postavilo obrovské klzisko, a tak sa postupne presunuli na Námestie nezávislosti, kde sa nachádzajú všetky najdôležitejšie štátne inštitúcie.
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko odsúdil masové protesty opozície proti jeho kontroverznému zvoleniu za prezidenta na ďalšie volebné obdobie a účastníkov demonštrácií označil za zločincov. "To, čo sa udialo včera (v nedeľu) v Minsku, bola akcia riadená bandou zločincov," komentoval Lukašenko protesty na tlačovej konferencii v pondelok. "V Bielorusku nebude revolúcia," povedal.
Na Minsk tlačí aj únia Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Catherine Ashtonová vyzvala v pondelok Bielorusko, aby prepustilo zadržiavaných miestnych opozičných lídrov.
Ashtonová podľa vyhlásenia jej tlačového úradu "odsudzuje použitie násilia po včerajších (nedeľných) prezidentských voľbách v Bielorusku, predovšetkým bitie a zadržiavanie viacerých opozičných lídrov vrátane niekoľkých prezidentských kandidátov. Najvyššia európska diplomatka Ashtonová zároveň vyzvala úrady v Minsku, aby zatknutých okamžite prepustili.
Násilné potlačenie demonštrácií ostro odsúdila Litva. Mimoriadne alarmujúce sú brutálne zákroky bieloruskej polície proti opozičným kandidátom na prezidenta, predstaviteľom nezávislých médií a opozičným aktivistom ako aj ich zatýkanie a razie v domoch a kanceláriách predstaviteľov demokratickej opozície," píše sa v pondelňjašom vyhlásení litovského ministerstva zahraničných vecí.
"Bieloruské voľby sú vnútornou záležitosťou Bieloruska," uviedol Medvedev počas spoločnej tlačovej konferencie s lotyšským kolegom Valdisom Zatlersom. "Dúfam, že tieto voľby povedú k tomu, že Bielorusko bude pokračovať po ceste vytvárania moderného štátu založeného na demokracii a priateľstve so susedmi," dodal Medvedev.
Nekomentoval však postup bieloruských bezpečnostných síl, ktoré rozohnali demonštrácie tisícov nespokojných občanov a zatkli stovky oponentov Lukašenka vrátane opozičných kandidátov, z ktorých jeden skončil po tvrdom zásahu polície v nemocnici.
Lukašenko s 80 percentami
Úradujúci bieloruský prezident Alexander Lukašenko získal v nedeľňajších voľbách hlavy štátu 79,67 percenta hlasov. Podľa ruskej agentúry RIA Novosti to dnes skoro ráno oznámila po vyhodnotení všetkých hlasovacích lístkov predsedníčka ústrednej volebnej komisie Lidzija Jarmošynová.
V minulých voľbách v roku 2006 Lukašenko vyhral so ziskom 83 percent hlasov.
Druhý za Lukašenkom skončil kandidát Andrej Sannikov, ktorý dostal 2,56 percenta hlasov. Zvyšných osem uchádzačov dostalo od 0,48 do 1,97 percenta hlasov. Proti všetkým kandidátom hlasovalo 6,47 percenta hlasov.
Na voľbách sa zúčastnilo 90,66 percenta občanov s hlasovacím právom.
Vyhrážal sa už pred voľbami
Lukašenko, pre ktorého sa na Západe vžilo pomenovanie "posledný diktátor Európy", ešte pred voľbami vyhlásil, že nie je potrebné prezidentský post prepustiť ďalším, keďže on sám na prezidentovanie "až teraz naozaj dozrel". Lukašenko kraľuje Bielorusku už od roku 1994.
S týmito voľbami ešte medzinárodní pozorovatelia vyslovili spokojnosť, tie nasledujúce, ktoré sa konali v rokoch 2001 a 2006, však už označili za zmanipulované.
Lukašenko sa dokonca preslávil priznaním, že voľby zmanipuloval, ale údajne opačným smerom - vo svoj neprospech, aby to nevyzeralo príliš podozrivo.
Bieloruský prezident už pred voľbami varoval stúpencov opozície, aby proti výsledkom volieb neprotestovali.
"Drahí priatelia, nechoďte do ulíc, ani nikam. Túto krajinu vám nedáme, nedovolíme, aby ste ju roztrhali. Táto krajina je nám na to príliš drahá," povedal Lukašenko v predvolebnom prejave.
Stúpenci opozície protestujú na Námestí nezávislosti. FOTO: SITA/AP