ove (UNMIK).
BELEHRAD. "Nemeckí policajti v Kosove v roku 1999 zozbierali 400 vzoriek DNA. V roku 2002 som ich žiadal na identifikáciu. Nemci povedali, že ich zničili, lebo im to haagsky tribunál dovolil," povedal Baraybar v rozhovore pre švajčiarsky denník Le Temps.
Súdny lekár zdôraznil, že v tom čase sa mohlo začať aj vyšetrovanie v prípade 470 nezvestných, prevažne Srbov, ktorí v Kosove zmizli po príchode síl NATO (KFOR) v roku 1999. "Je zvláštne, že bývalá hlavná žalobkyňa (Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu) Carla del Ponte zverejňuje knihu o obchode s ľudskými orgánmi, pretože to mohla rovno začať vyšetrovať, kým bola vo funkcii," podotkol peruánsky súdny lekár.
Baraybar bol podľa denníka medzi prvými, ktorí dostali informácie o obchode s ľudskými orgánmi v Kosove. Za veľký problém označil nedostatok právnych kompetencií UNMIK-a na území Albánska.
Lekár v rozhovore pre Le Temps opísal aj návštevu tzv. "žltého domu", v ktorom podľa niektorých tvrdení zajatcom odoberali orgány a predávali ich do zahraničia. Ako upresnil, v dome našli "fľašky s liekmi, látky na uvoľňovanie svalov, lekárske ihly a dokonca aj jedno zariadenie na transfúziu krvi".
"Nevedeli sme si predstaviť, že sedliaci tam pánu Bohu za chrbtom vedia s tým materiálom narábať. Všetko sa odnieslo haagskemu tribunálu. Na stenách žltého domu boli aj stopy krvi," povedal Baraybar.