LONDÝN, BRATISLAVA. Už je to takmer mesiac, čo WikiLeaks zverejňujú americké diplomatické depeše.
Na internet sa ich zatiaľ dostalo 1618, no stránka tvrdí, že ich má viac ako 250–tisíc, medzi nimi aj asi dve tisícky z americkej ambasády v Bratislave. Po prepustení šéfa stránky Juliana Assangeho by sa zverejňovanie malo zrýchliť.
Vracia sa na čelo
„Ked som teraz späť a môžem pomáhať pri riadení našej lode, naša práca pôjde rýchlejšie,“ povedal v piatok Assange, ktorého len vo štvrtok prepustili z väzby. Stále mu pritom hrozí, že ho Briti vydajú do Švédska, kde ho chcú súdiť za znásilnenie.
Assange tvrdí, že WikiLeaks musia viac ako 85 percent svojich finančných zdrojov míňať na „riešenie technických, politických a právnych útokov“. Nezostáva im tak dosť priestoru na žurnalistiku.
Stránka čelí opakovaným útokom, viackrát musela zmeniť svoju doménu. Na Assangea sa pritom chystajú Američania, ktorí vraj už pripravujú žalobu.
Aj Austrálčan hovorí, že Washington ho chce súdiť podľa zákona o špionáži. V piatkovom rozhovore britským médiám pripomenul výzvy viacerých amerických politikov, ktorí hovoria o poprave ľudí z WikiLeaks.
Sme veľkí
„Spojené štáty ukázali, že ich inštitúcie sa neriadia právom. A keďže sú superveľmocou, je to vážna vec,“ vyhlásil spred domu v Norfolku, kde dočasne žije v rámci podmienok prepustenia na kauciu. Assange tvrdí, že aj keby ho Američania odstránili, WikiLeaks nekončí.
„Ľudia WikiLeaks prezentujú ako moju osobnú hračku. Ale to nie je pravda, sme veľká organizácia,“ povedal podľa Guardianu.