PRAHA. Obvodné štátne zastupiteľstvo pre Prahu 1 dnes dostalo trestné oznámenie na premiéra Nečasa, ministra životného prostredia Pavla Drobila a šéfa úradu vlády Lubomíra Poula.
Trestné oznámenie prišlo od občana a v súvislosti so stanoviskami troch právnikov v dnešnom vydaní denníka Právo, ktorí vyslovili názor, že premiér sa mohol dopustiť trestných činov neoznámenia trestného činu, zneužitia právomocí úradnou osobou a neprekazenia trestného činu.
Podanie trestného oznámenia dnes potvrdila šéfka štátneho zastupiteľstva pre Prahu 1 Šárka Pokorná s tým, že teraz sa oznámenie vyhodnotí a následne sa rozhodne, či bude postúpené polícii.
Český ľavicový denník Právo oslovil piatich právnikov a traja z nich potvrdili, že premiér Nečas sa v najnovšej korupčnej kauze mohol dopustiť dvoch až troch trestných činov.
V súvislosti s podozrením, že na českom ministerstve životného prostredia sa po nástupe ministra Pavla Drobila vytváral sofistikovaný korupčný mechanizmus, ktorý mal prostredníctvom predražených zákaziek slúžiť na financovanie čierneho fondu v ODS, čelí premiér kritike, že v prípade nezaujal správny postoj.
Nečas dostal informácie o nekalých praktikách na ministerstve už v polovici októbra, ale neinformoval o tom ani políciu a ani štátne zastupiteľstvo. Premiér sa mohol priamo obrátiť aj na tajnú službu BIS, ako ho o to žiadal vtedajší riaditeľ Štátneho fondu životného prostredia (ŠFŽP) Libor Michálek. Podľa právnikov mal premiér nielen informácie, ktoré mu vysoký štátny úradník zaslal e-mailom v žiadosti o stretnutie, ale poznal aj podrobnosti, ktoré Michálek uviedol na schôdzke s riaditeľom úradu vlády Lubomírom Poulom.
V oboch prípadoch, po zaslaní e-mailu a aj po schôdzke Michálka s Poulom, premiér Nečas reagoval tak, že informoval ministra Drobila, svojho straníckeho kolegu a nadriadeného šéfa ŠFŽP. Nečas však nekontaktoval orgány činné v trestnom konaní.
Podľa bývalého štátneho žalobcu a v súčasnosti advokáta Radka Ondruša v prípade premiéra existuje podozrenie zo spáchania trestného činu zneužitia právomocí úradnej osoby a neoznámenia trestného činu, za čo by Nečasovi mohli hroziť až tri roky odňatia slobody.
Trestnoprávnu zodpovednosť premiéra za neoznáme podozrenia zo spáchania trestného činu a za nezabránenie pokračovania v trestnej činnosti potvrdili aj renomovaní advokáti Josef Lžičař a Klára Slámová. Opačný názor, že premiér Nečas sa ničoho nedopustil a nie je dôvod ho trestne stíhať, zastáva iný renomovaný právnik Tomáš Sokol.