VARŠAVA. Obsah prvej verzie správy ruského Medzištátneho leteckého výboru (MAK) o príčinách havárie poľského prezidentského špeciálu pri Smolensku z 10. apríla 2010 je podľa slov predsedu poľskej vlády Donalda Tuska s určitosťou neprijateľná.
Ako vyhlásil v Bruseli poľský premiér, dokument, ktorý ruská strana postúpila poľským partnerom v druhej polovici októbra, nie je vo viacerých bodoch v súlade s Chicagskou konvenciou.
Poľsko vo štvrtok postúpilo diplomatickou cestou Rusku pripomienky k návrhu správy MAK, avšak podľa slov predsedu poľskej vlády je pripomienok primnoho na akceptovanie pôvodnej podoby správy. V predloženej forme je pre poľskú stranu neprijateľný, podčiarkol. Niektoré závery dokumentu, pri ktorého formovaní sa nebrali do úvahy názory poľskej strany, sa neopierajú o výsledky vyšetrovania, aj keď netvrdím, že sú nesprávne, vyhlásil Donald Tusk. Súčasne poznamenal, že sa uvidí, aká bude reakcia ruskej strany.
Rusi vinia poľských pilotov
Pripomienky poľskej strany sa podľa slov premiéra týkajú iba časti obsahu správy, v ktorých autori nezohľadnili zásady Chicagskej konvencie.
Podľa mediálnych informácií, ktoré uzreli svetlo sveta krátko po odovzdaní dokumentu poľskej strane 20. októbra, pripisujú ruskí vyšetrovatelia hlavnú mieru zodpovednosti za haváriu poľskej strane, a to vrátane pilotov stroja typu TU-154M, v troskách ktorého našlo smrť všetkých 96 osôb na palube.
Návrh správy obsahoval 72 záverov vyšetrovateľov a okrem iného aj sedem odporúčaní, ako v budúcnosti predchádzať podobným nešťastiam.
Ruská strana sa o nehodu podľa informácií denníka Gazeta Wyborcza v zmysle obsahu správy nepričinila. Dokument vylučuje napríklad pochybenie dispečerov letovej prevádzky na letisku v Smolensku.
Poľských expertov vylúčili z testovania
Členovia MAK sa počas práce dostali aj k dôkazom, s ktorými sa poľská prokuratúra pokúša oboznámiť doteraz márne. K takým patria údaje zo smolenského letiska, respektíve záznamy komunikácie leteckých dispečerov z obdobia krátko pred tragédiou. Súčasťou materiálu bol aj výsledok testového letu, ktorý realizovali kvôli kontrole technického vybavenia letiska v Smolensku. Poľskí experti sa na tomto lete, napriek snahe, nemohli zúčastniť.
V súlade s Chicagskou konvenciou mala Poľská republika 60 dní na preskúmanie obsahu dokumentu a na pripojenie vlastných komentárov. Len po odsúhlasení definitívnej podoby textu správu zverejnia.
Donald Tusk už 7. decembra informoval vo Varšave, že ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva počas jeho návštevy v Poľsku upozornil na množstvo výhrad jeho krajiny k dokumentu. "Povedal som prezidentovi Medvedevovi, že ruská strana môže od Poľska očakávať... početné námietky proti správe. Budú sa týkať jej obsahu aj toho, čo v nej chýba," uviedol vtedy predseda poľskej vlády.
Zdroj: www.gazeta.pl