Nezameniteľná atmosféra Vianoc niektorých teší, mnohých však dostáva do stavov zúfalstva. V krajine neobmedzených možností obzvlášť.
„Skutočný význam Vianoc sa neskrýva pod ligotavými pozlátkami baliaceho papiera, ale v spoločnosti rodiny, s vierou a dobrou vôľou pre všetkých ľudí." Pod týmto nápisom týždenník Newsweek odhalil jedenásť videí, na ktorých obdarovaní s neskrývanou radosťou otvárajú svoje vianočné darčeky.
Zábery pištiacich detí nad počítačovou hrou, mladíkov spievajúcich nad novou gitarou a plačúceho pána, ktorý drží v rukách nový kufrík pre domácich majstrov, dokazujú, že Vianoce sú stále do veľkej, ak nie prevažnej miery ovplyvnené komerciou.
Ľudia sú bez peňazí
Pár víkendov pred sviatkami je prázdne parkovisko pred jedným z obľúbených outletov pri Washingtone prekvapením. Obchody zrejme na svoje najlepšie dni ešte len čakali. Hodinu po otvorení sa však uličky medzi jednotlivými budovami predsa len zaplnili.
Zvyčajnú pestrú zmes nakupujúcich vystriedala jednotná afroamerická skupina dôchodcov. Na miesto ich priviezli autobusy a po niekoľkých hodinách odchádzali s plnými taškami s najrôznejším obsahom. Od detského oblečenia cez drogériu po trčiace stojany na stolové lampy.
Tento rok sa však od predošlých predsa len líšil. V obchodoch sa platilo viac v hotovosti. Najmenej ľudí za posledných 27 rokov vytiahlo z peňaženky kreditné karty. V strachu pred nekontrolovateľným nárastom dlhov, ktoré treba po zhasnutí vianočných svetielok splácať.
Dlhy, dlhy, dlhy
„Tento rok som si vyčlenila na darčeky 500 dolárov," uviedla Liz Gonzalezová, ktorá pred dvoma rokmi na predvianočných nákupoch nešetrila a dlhy spláca dodnes. „Ešte stále dlžím 2200 dolárov za tie nešťastné Vianoce. Stres z dlhov sa podpísal aj pod moju manželskú krízu a následný rozvod. S kreditnou kartou a neobmedzeným balíčkom som minula príliš veľa. Jednoducho som stratila kontrolu."
„Zákazníci cítia tlak pre predošlé dlhy a už nechcú spadnúť späť do tej istej diery," uviedol pre New York Times Britt Beemer z výskumnej agentúry. Tá po Dni vďakyvzdania zistila, že v obchodoch platilo kreditnými kartami iba 17 percent ľudí, čo je minimum za posledné dve desaťročia.
Američania na takzvaný Black Friday, ktorý je deň po Dni vďakyvzdania, keď mnohé obchody prichádzajú s lákavými zľavami, i tak minuli viac než minulý rok. Oproti 195 miliónom ľudí, ktorí nakupovali v roku 2009, to tento rok bolo 212 miliónov. V obchodoch, či už kamenných, alebo na internete, minuli spolu 45 miliárd dolárov.
Súboj náboženstiev
Na Vianoce sa zvádzajú boje nielen v obchodoch pri kupovaní darčekov. Tisícky ľudí každý rok vedú tichú vojnu o to, či ich deti budú svätiť kresťanské Vianoce, alebo iné náboženské sviatky.
Amy Manata novinám z New York Times prezradila niečo, čo dlho úspešne tajila pred svojím manželom. „Dávno predtým, než sa blížila zima, som od svojich synov zisťovala, čo by si najviac priali."
Najtajnejšie túžby svojich detí potom plnila počas židovského sviatku Chanuka, „dúfajúc, že moje náboženstvo budú uprednostňovať pred manželovým. S Vianocami všade okolo som mala pocit, že sa Chanuka z ich života pomaly, ale isto vytráca."
V roku 2001 žilo viac ako 28 miliónov Američanov v zmiešaných manželstvách. Najviac z nich tvorili práve katolíci a židia. Mnohí z nich na začiatku vzťahu Vianoce ako sporný bod neriešili. No diskusie na túto tému odštartujú najneskôr vtedy, keď ich deti dospejú do veku, keď ich darčeky a sviatky s nimi spojené začnú zaujímať.
Politická korektnosť sa utrhla z reťaze
Boj okolo Vianoc zvádzajú aj školy, politici či komunitné centrá. Istý pastor svojich veriacich pred sviatkami vyzval, aby nakupovali len v obchodoch, ktoré používajú symboly skutočných kresťanských Vianoc.
V inom štáte miestne noviny zverejnili opravu článku. V upravenej verzii stálo, že stromček, ktorý zažali, bol komunitný, nie vianočný. Starosta sa nechal počuť, že síce bude politicky nekorektný, ale on je za to, aby sa nabudúce rozsvecoval predsa len vianočný stromček.
Stále sa pred týmito sviatkami pokoja prízvukuje, ako sláviť šťastné a veselé tak, aby sa nezdôrazňovala kresťanská viera a tým neukracovali ostatné presvedčenia.
Debata dospela v niektorých prípadoch tak ďaleko, že napríklad istá škola v Chicagu pri predvianočnom večierku zmenila slová známej koledy tak, aby sa v nej nespomínal sporný refrén - prajeme vám šťastné Vianoce. Iná škola z predvianočného pásma úplne vyškrtla predstavenie i typickú vianočnú pesničku, pretože sa v nej spomínali Vianoce.
Skupina ľudí pred časom odštartovala kampaň za návrat Vianoc späť do amerických rodín. „Je to politická korektnosť, ktorá sa utrhla z reťazí," tvrdí Lynn Mistretta, ktorá stojí za kampaňou. „Nechcem nikoho uraziť, ale skončilo sa to tak, že z Vianoc vylučujeme všetko a všetkých. A všetci z toho majú zlý pocit."
Hrozia teroristické útoky?
Vianoce už tradične prinášajú zvýšené nároky na bezpečnosť. Viac ľudí v uliciach i na cestách by mohlo byť lákavým terčom pre teroristické útoky.
Blikajúca vianočná ozdoba tento rok zalarmovala políciu a na istý čas zastavila dopravu v blízkosti Pentagónu vo Washingtone. Počas dopravnej špičky cestujúci nahlásili podozrivý blikajúci predmet v jednom zo smetných košov.
Polícia podozrivý predmet nechala preveriť odborníkom, vlaky na spornej zastávke nesmeli zastavovať a cestujúci museli použiť náhradnú dopravu. „Prešetrením sme dospeli k záveru, že blikajúci predmet v smetnom koši bola vianočná ozdoba na baterky," uviedol policajný zástupca. Zásah sa po hodine a pol skončil šťastne. „Vzduch čistý," zaznelo.
***
V obchodoch sa však vzduch nevyčistí ani po odznení vianočných kolied. Po sviatkoch sa chystajú už tradične ďalšie zľavy, ktoré budú ešte výhodnejšie. Cieľom je prilákať aj tých, ktorí už aj tak počas sviatkov minuli viac, než chceli.
A neutíchnu zrejme ani náboženské šarvátky a hrozba terorizmu.
Autor: Aneta Kuballová, Washington