KYJEV. Organizácia Human Rights Watch (HRW) vyzvala dnes Európsku úniu, aby prestala vracať neúspešných žiadateľov o azyl na Ukrajinu, kde sú údajne vystavení zneužívaniu a mučeniu.
"Migrantom a žiadateľom o azyl, vrátane detí, hrozí zlé zaobchádzanie a svojvoľné väznenie zo strany ukrajinskej pohraničnej stráže a polície," uvádza sa v správe HRW.
Správa sa odvoláva na svedectvá niektorých migrantov, ktorým ukrajinskí policajti dávali vo väzbe elektrické šoky. Išlo o osoby, zadržané pri pokuse o nelegálny prechod do EÚ, alebo deportované na Ukrajinu zo Slovenskej republiky alebo Maďarska.
Policajti sa správajú brutálne
Nemenovaný 17-ročný afganský chlapec, ktorého deportovali zo Slovenska, pre HRW uviedol: "Mám strach hovoriť o ukrajinských pohraničníkoch. Veľmi nás bili. Bili nás a nútili, aby sme hovorili po rusky. Pustili sa do nás, hneď ako nás chytili."
Podobné zážitky mal aj 20-ročný Somálčan Liban Farah. Ukrajinsko-slovenskú hranicu sa mu podarilo prekročiť za pomoci ukrajinských nelegálnych prevádzačov. Krátko nato ho však zadržali slovenské orgány a deportovali na Ukrajinu.
Podľa jeho slov potom začalo "skutočné peklo" v rukách ukrajinských pohraničníkov a policajtov, trvajúce takmer štyri mesiace. Čelil vyčerpávajúcim výsluchom a brutálnemu bitiu zo strany vyšetrovateľov, ktorí si ale dávali pozor, aby nemal viditeľné krvácajúce zranenia.
"Ukrajina sa pokladá za fungujúci štát, ale situácia tam sa v skutočnosti podobá tomu, čo som zažil v Somálsku," komentoval Farah, ktorému sa mu podarilo utiecť do Nemecka, kde požiadal o politický azyl.
Únia by nemala vracať migrantov
HRW preto vyzvala EÚ, aby pozastavila vracanie migrantov na Ukrajinu, až pokým postsovietska republika nenaplní medzinárodné štandardy na rešpektovanie ich ľudských práv. Ukrajinské orgány musia v prvom rade prestať s mučením, nehumánnym a ponižujúcim správaním a svojvoľným väznením migrantov.
Ukrajinská pohraničná stráž (DPSU) prisľúbila vyšetrenie obvinení zverejnených HRW, jej správu však označila za subjektívnu a jednostrannú. Podľa hovorcu DPSU sa mohli vyskytnúť len ojedinelé prípady zneužívania, ku ktorým však údajne bežne nedochádza.
Vzhľadom na svoju polohu pri východnej hranici EÚ sa Ukrajina stala vyhľadávanou tranzitnou destináciou pre migrantov z násilím zmietaného Afganistanu či Somálska. Platná readmisná dohoda medzi Bruselom a Kyjevom umožňuje deportáciu občanov tretích krajín, ktorí na územie EÚ vstúpili z Ukrajiny. Každoročne sú týmto spôsobom z EÚ vyhostené stovky migrantov.
Zdroj: Reuters, AP