ŠTRASBURG. Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu dnes odsúdil Írsko za to, že neumožnilo Litovčanke trpiacej rakovinou umelé ukončenie tehotenstva. Rozhodnutie súdu je úderom pre prevažne katolícku krajinu a jej prísne zákony týkajúce sa umelých potratov.
V konečnom verdikte ESĽP konštatoval, že Írsko nerešpektovalo súkromie a rodinné práva ženy, ktorá bývala na írskom území a obávala sa, že tehotenstvo by u nej mohlo opäť vyvolať rakovinové ochorenie. To bolo v danom čase na ústupe.
Litovčanka musela kvôli rozhodnutiu írskych úradov cestovať na vykonanie zákroku do Británie, kde sú liberálnejšie zákony. ESĽP nariadil Írsku, aby vyplatilo žene odškodné 15.000 eur.
Írsko zákrok povoľuje len pri záchrane života
Umelé ukončenie tehotenstva je v Írsku dlhodobo spornou otázkou. Krajina má v tomto smere jedny z najtvrdších zákonov v Európe a takéto zákroky umožňuje iba v prípade, že je ohrozený život matky. ESĽP súčasne zamietol odvolanie ďalších dvoch žien - v oboch prípadoch Írok, ktoré v roku 2005 kvôli umelému potratu taktiež cestovali do Británie.
V jednom prípade išlo o nezamestnanú, v chudobe žijúcu bývalú alkoholičku trpiacu depresiami, ktorá otehotnela v dobe, keď sa pokúšala opäť získať do opatery štyri deti v pestúnskej starostlivosti. Druhá sa nechcela stať slobodnou matkou a obávala sa mimomaternicového tehotenstva.
Ženy odchádzajú do Anglicka
Podľa údajov Írskej asociácie pre plánované rodičovstvo (IFPA) cestovalo od roku 1980 do konca roku 2009 z Írska do Anglicka a Walesu kvôli umelému ukončeniu tehotenstva najmenej 142.060 žien.
Prísne práva platia aj v katolíckom Poľsku. Oficiálne štatistiky tam hovoria o niekoľkých stovkách umelých potratov ročne. Podľa skupín presadzujúcich slobodnú voľbu matky však v skutočnosti podstúpia zákrok ilegálne alebo v zahraničí ročne státisíce Poliek.
Situáciu zjednodušilo ženám rozhodnutým podstúpiť umelé ukončenie tehotenstva tradične katolícke Španielsko. V niektorých konzervatívnych regiónoch však úrady neumožňujú tamojším nemocniciam vykonávať tento zákrok.
Zdroj: Reuters