
Šesták má na súčasnú vládu ťažké srdce za to, že jeho „skúsenosti a profesionalita neboli využité“. Hovorí: „Za tie štyri roky môžem povedať, že mi bolo ublížené, ale život je už taký. Treba ho brať, aký je, treba vedieť aj prijať facku od života, a to som sa už naučil a dnes sa pozerám do budúcnosti.“
FOTO SME – ROMAN KRPELAN
V roku 1994 rozoslal Jozef Šesták predstaviteľom vtedajšej opozície list, podľa ktorého: „S vládou na čele s predsedom HZDS sa spolupracovať nedá.“ Krátko nato prijal nomináciu do vlády Vladimíra Mečiara, na post štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí. O dva roky dokonca vstúpil do hnutia. Čo dnes o tej situácii hovorí?
„Bola to dobová analýza, nemám k tomu čo dodať. To, že potom som prijal nomináciu na funkciu, bola pre mňa ako pre profesionála výzva.“ Po voľbách, v ktorých HZDS nevedelo zostaviť koalíciu, vystúpil v roku 1999 s kritikou, žiadal sebareflexiu, zdôvodňoval nutnosť vstupu Slovenska do NATO a v marci 2000 z hnutia vystúpil. Dnes sa do výkonnej politiky nechystá, hovorí však, že zaujímavé ponuky dostal: „Niekoľko na vstup do strany, jednu na post podpredsedu pre zahraničie, od jednej mimoparlamentnej strany. Nateraz však rozhodne dávam prednosť diplomacii.“
Tvrdí, že bližšie väzby na žiadne politické špičky nemá, ale ak ho požiadajú o analýzu, rád pomôže. Niekoľkokrát podľa vlastných slov radil Smeru, konzultoval s nimi a dal im nejakú analýzu, za zaujímavé považuje zase postrehy Aliancie nového občana. Dnes na margo možnej účasti HZDS vo vláde hovorí: „Signály sú jednoznačné – účasť hnutia vo vláde by bol veľký problém. Ak chceme do NATO a EÚ mali by sme asi na tie signály reagovať. Ale z rokovaní o povolebnom usporiadaní nemožno vylúčiť žiadnu z legálne zvolených strán.“
To, či môže byť naše neprijatie do NATO tichou dohodou medzi Ruskom a USA, ako sa pred časom vyjadril Mečiar, hodnotí jednoznačne: „Nie.“
Diplomacii sa venuje od skončenia vysokej školy, na rôznych postoch v zahraničí robil niekoľko desiatok rokov. Hovorí: „Uznáva ma zahraničie aj domáca scéna. Hovorím to možno neskromne, ale reprodukujem ľudí, ktorí mi vravia, že v diplomacii hrám prvú ligu.“ S Eduardom Kukanom sa zoznámil na československej ambasáde v Amerike, hrával tam rovnako ako on tenis, ale jeho úroveň nedosiahol. Pamätá si však ich historický zápas vo Washingtone, kde ho súčasný minister porazil 6:0 6:2.
Šesták preto radšej pripravuje vydanie svojej knihy o diplomacii a slovenskej zahraničnej politike: „Už mám v kocke knihu napísanú, určite uzrie svetlo sveta, zvažujem v ktorej dobe. Jej pracovný názov je Diplomat. Ešte neviem, či nebude niektoré mená treba meniť. Samozrejme, budú tam aj pikantérie, lebo kto by to inak čítal.“ ROMAN KRPELAN