VILNIUS, BRATISLAVA. Šesť postkomunistických členov Európskej únie žiada Brusel, aby v rámci únie trestal popieranie zločinov komunizmu rovnako, ako to robí v prípade popierania holokaustu.
S návrhom prišla Litva, podľa ktorej západné krajiny únie zabúdajú na obete a zločiny vo východných krajinách Európy. List adresovaný eurokomisárke pre spravodlivosť a ľudské práva Viviane Redingovej podpísali ministri zahraničia Litvy, Lotyšska, Bulharska, Rumunska, Maďarska a Českej republiky. „Nás neoslovili,“ povedal pre SME hovorca ministerstva zahraničných vecí Ľuboš Schwarzbacher. Rovnako sa vyjadril aj hovorca poľského ministerstva zahraničných vecí Marcin Bosacki.
List ministrov „Princípy spravodlivosti by mali garantovať rovnaké zaobchádzanie s obeťami každého totalitného režimu,“ napísali ministri v liste, ktorý má agentúra AFP k dispozícii. Redingová má do konca roka pripraviť správu, kde má popieranie zločinov komunizmu spomenúť, ale šesť krajín žiada konkrétnu legislatívu. Popieranie masového vyvražďovania židov nacistami je zakázané v Nemecku a niekoľkých ďalších štátoch únie.
Na naše obete zabúdajú Obete komunizmu
Čína – 65 miliónov Sovietsky zväz – 20 miliónov Severná Kórea – 2 milióny východná Európa – 1,5 milióna
„Všetci vedia o zločinoch nacizmu, ale len časť Európy si je vedomá zločinov komunizmu,“ povedal pre AFP litovský šéf diplomacie Audronius Azubalis, ktorý s návrhom prišiel. Litva si doma presadila zákaz popierania nacistických i komunistických zločinov a chcela by to presadiť aj na európskej úrovni.
Podporil ju český minister zahraničia Karel Schwarzenberg. „Ten, kto popiera stalinizmus je rovnako vinný, ako ten, kto popiera nacizmus,“ povedal pre Český rozhlas.
Ivan Petranský, predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa hovorí, že „komunizmus bol zločinecký systém porovnateľný s nacizmom a prístup k ich hodnoteniu by mal byť totožný“. Petranský si nie je istý, či by sa to malo riešiť na európskej úrovni. „Som presvedčený, že tento problém by Slovensko mohlo riešiť vlastnou legislatívou.“