Eduard Kukan navrhol do registra generálneho tajomníka OSN Mečiarovho štátneho tajomníka ministerstva Jozefa Šestáka. Vyplýva to z listu spred roka, ktorý má denník SME k dispozícii.
Je adresovaný zástupkyni generálneho tajomníka OSN Louise Fréchetteovej a podpísaný samotným ministrom. Ten v ňom hovorí o Šestákovej vysokej profesionalite, širokom rozsahu skúseností a jeho „dlhodobej aktívnej úlohe pri mierových operáciách Spojených národov“.
„Je mi cťou odporúčať do vašej pozornosti veľvyslanca Jozefa Šestáka, vysoko profesionálneho a skúseného diplomata,“ píše v liste z mája 2001 Kukan, ktorý v auguste 1998 vyhlásil: „Pán Šesták sa natoľko angažoval počas posledných štyroch rokov, že jeho ponechanie vo funkcii veľvyslanca novou vládou by bol trestný čin.“
Jozef Šesták bol štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí v poslednej Mečiarovej vláde, keď bolo Slovensko vyradené z prvej skupiny uchádzačov o vstup do NATO a Európska únia vyjadrovala svoju nespokojnosť so zahraničnou politikou Slovenska viacerými demaršami. V roku 1996 vstúpil do HZDS. Krátko pred voľbami sa stal veľvyslancom v Rakúsku, kde zostal krátko.
Nová vláda ho odtiaľ stiahla, nechala ho však pracovať na ministerstve zahraničných vecí. Chvíľu bola za to kritizovaná médiami aj verejnosťou, potom hlasy stíchli a dnes je Šesták štátnym radcom, pracuje v sekcii bilaterálnej spolupráce a podľa vlastných slov pripravuje veci pre riaditeľa sekcie, vedúceho úradu i samotného ministra.
O svojom odvolaní z diplomatickej misie si stále myslí: „Bolo neoprávnené. Som odborník, diplomat a profesionál.“ V Mečiarovej vláde pracoval pod tromi ministrami.
Hovorí, že síce „nie všetci z nich boli kvalifikovaní, ale Slovensko sme nasmerovali správnym smerom“ a táto vláda to „úspešne doťahuje“.
Pozícia spojená s OSN, do ktorej ho odporučil Kukan, ešte podľa Šestáka nebola skonštituovaná. Mala v pláne vytvoriť jednotku, ktorá by koordinovala mierové operácie.
(rom, mat)