SME

Čoho sa boja Rusko s Mečiarom

Predseda HZDS-ĽS Vladimír Mečiar a predseda ANO Pavol Rusko ako jediní predsedovia politických strán platia za ochranu svojich osôb. Z titulu svojej bývalej funkcie totiž nemá nárok na ochrankára ani expremiér Mečiar, nieto predseda neparlamentnej strany

Pavol Rusko mal istý čas po svojom boku aj rusky hovoriacu ochranku – z dôvodu, že sa obával o bezpečnosť svojej osoby. V najhorúcejších dňoch kauzy Markíza verzus Gamatex potom nechal na Slovensku manželku a dcéru a on sám odišiel na niekoľko dní do Českej republiky. Dnes hovorí, že ochranku má pri svojom dome preto, lebo sa „ako spolumajiteľ Markízy“ obáva o svoj majetok. Na snímke je Rusko s ochrankárom ako šéf Markízy, ktorý o vstupe do politiky ešte len uvažuje. FOTO SME – PAVOL MAJER  

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vladimír Mečiar cestou na oslavu Rezešových narodenín v španielskom Alicante v lete 2001. Vpredu vedľa neho je spolumajiteľ bezpečnostnej firmy Guard Milan Bališ. Ten bol počas minuloročných vianočných sviatkov aj členom tímu predsedu HZDS a Alexandra Rezeša na ich posedení v tatranskom hoteli Grand. V rozhovore pre SME potvrdil, že pozná Michala Hrbáčka, jedného z podozrivých z účasti na zavlečení Michala Kováča mladšieho do Rakúska. Podľa ministra spravodlivosti Čarnogurského bol Hrbáček vraj aj v Lexovej SIS, kde mal pracovať ako šéf odboru špeciálnych operácií. Hrbáček SME povedal, že sa s Bališom priatelia, stretávajú a že spolu aj pracovali na polícii. Takisto obaja figurovali v rovnakej firme – M3 Service. FOTO – ARCHÍV

Vladimíra Mečiara vo štvrtok „nezachránila“ jeho ochranka (na snímke vľavo hore) v priebehu jedného týždňa druhýkrát. Najskôr nezabránila napadnutiu jeho dcéry Magdalény Gálikovej, ktorá je v siedmom mesiaci tehotenstva, potom nezabránila policajtom doručiť mu predvolanie na výpoveď vo veci zaplatenia 41 miliónov v hotovosti za stavebné práce podnikateľovi Ďurišovi. Zaslúžia si ochrankári Mečiarovej rodiny svoje peniaze? FOTO PRE SME – ROBERT SÁNDOR    

SkryťVypnúť reklamu

Kamerový systém pred Mečiaro- vou Elektrou. Hovorí sa, že bol privezený z Ruskej federácie v rámci dob- rých vzťahov medzi Le- xovou SIS a ruskou tajnou službou. Kamera je aj pri masívnej bráne. FOTO SME – ROMAN KRPELAN  

Aj svadbu Magdalény Gálikovej-Mečiarovej sprevádzali ochrankári šéfa HZDS a jeho rodiny. Tí jej však, paradoxne, nepomohli v oveľa nebezpečnejšej situácii – keď ju pred týždňom napadla motykou psychicky narušená žena. FOTO – TASR

 

Kamery pred domom Pavla Ruska neďaleko Bratislavy a domček pre ochrankárov. Predseda ANO tvrdí, že chránia jeho majetok, interiér domu je však skôr štandardný ako luxusný. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC

Predseda HZDS-ĽS Vladimír Mečiar a predseda ANO Pavol Rusko ako jediní predsedovia politických strán platia za ochranu svojich osôb. Z titulu svojej bývalej funkcie totiž nemá nárok na ochrankára ani expremiér Mečiar, nieto predseda neparlamentnej strany Rusko.

SkryťVypnúť reklamu

Vladimír Mečiar zdôvodňuje potrebu osobnej ochranky útokmi na svoju osobu a rodinu. Aj z toho dôvodu boli ochrankári prítomní na svadbe Magdalény Mečiarovej s Jánom Gálikom v novembri 2001. Vtedy sa udalosť zaobišla bez incidentov, ochrankár však nezabránil oveľa nebezpečnejšiemu útoku psychicky narušenej ženy na Magdu Gálikovú pred týždňom. Tá je pritom v siedmom mesiaci tehotenstva.

Pavol Rusko odôvodňuje nutnosť niekdajšieho stráženia svojej osoby kauzou Markíza verzus Gamatex a súčasného stráženia svojho domu ochranou majetku. Ani rusky hovoriaci muži mu však nezabezpečili dostatočnú ochranu v začiatkoch kauzy v roku 1998, keďže sa rozhodol na niekoľko týždňov stratiť v ČR. Markizácki ochrankári neuchránili ani majetok televízie, keďže spolumajitelia Markízy museli vyplatiť bývalých majiteľov Gamatexu osemdesiatimi miliónmi korún.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa chránia Rusko s Mečiarom

V Trenčianskych Tepliciach pri penzióne Baračka je namontované najmodernejšie bezpečnostné zariadenie a predsedu Vladimíra Mečiara sprevádzajú ochrankári na jeho cestách po Slovensku i vo svete.

V rodinnom sídle Mečiarovcov majú vyhradené vlastné priestory, v Elektre je aj špeciálny kamerový systém. Ten kontroluje aj susedný dom, v ktorom býva Mečiarova matka.

Najmodernejšia bezpečnostná technika sa nachádza aj pri inak nenápadnom dome Pavla Ruska neďaleko Bratislavy a v jeho blízkosti sa pohybuje šofér.

Areál Ruskovej rodiny je snímaný priemyselnou televíziou a ochrankári tu sú aj v noci. Pre svoje potreby majú postavený samostatný objekt.

Permanentná ochrana je mimoriadne finančne nákladná. Podľa pracovníka ekonomického oddelenia bratislavskej bezpečnostnej služby môže vyjsť jeden deň aj na dvadsaťtisíc korún. Zvyčajná mesačná sadzba chránenia osoby s objektom však býva okolo osemdesiat– až stotisíc korún mesačne.

SkryťVypnúť reklamu

Hodinová sadzba sa pri nepretržitej ochrane pohybuje od päťsto do dvetisíc korún, pri ochrane objektov sa k nej započítava aj množstvo technických zariadení, ktoré participujú na ochrane. Jeden ochranca objektu stojí od sto do stopäťdesiat korún na hodinu. Konečnú cenu ovplyvňuje aj riziko ochrany či úroveň samotných ochrankárov.

Lacnejší sú napríklad rusky alebo albánsky hovoriaci muži.

Kto to platí?

To, kto presne platí Mečiarových ochrankárov, nechce nik zverejniť. Možno sa len domnievať, či si to hradí z vlastných peňazí, či to platí jeho politická strana, alebo to ide z vrecka sponzorov či jeho sympatizantov. Vladimír Mečiar pred časom povedal: „Neviem, v ktorej firme sú moji ochrankári zamestnaní, a ani ma to nezaujíma.“

Vtedy sa špekulovalo, že môžu byť z bezpečnostnej firmy Guard, ktorá za Rezešovho bačovania strážila vtedajšieho šéfa železiarní aj VSŽ.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden zo spoločníkov firmy Guard Milan Bališ sa pohyboval v okolí Vladimíra Mečiara. V rozhovore pre SME sa netajil známosťou s Michalom Hrbáčkom, podozrivým z účasti na zavlečení Michala Kováča mladšieho do Rakúska.

Predseda ANO Pavol Rusko zase tvrdí, že jeho osobu a dom strážila a stráži „markizácka ochranka“, ktorú platí Markíza, ktorej je spolumajiteľom.

Okrem neho sú spolumajiteľmi televízie napríklad aj podnikateľ Ján Kováčik, ktorý viditeľnú ochranku nemá, aj americká spoločnosť CME.

Autor: Juraj Martiny, mat

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 071
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 595
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 125
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 437
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 670
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 608
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 271
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 863
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu