Švajčiari, ktorí spolu s Nórmi dobrovoľne a dlhodobo odmietajú vstup, sa v auguste s Európskou úniou dohodli na úprave vzťahov v niektorých oblastiach.
BRUSEL.
"Biele miesto na európskej mape je "strategický nezmysel," povedal podľa portálu orf.at luxemburský premiér pre nemecký denník Die Zeit. Ako predstaviteľ malého štátu môže Juncker Švajčiarsku vstup do Európskej únie len odporučiť.
Luxembursko prišlo podľa Junckera k záveru, že neutralita nakoniec zavedie krajinu do slepej uličky, ak nenájde žiadnu odozvu, žiadneho partnera v Európe či vo svete. "Vplyv Luxemburska v Európe je väčší ako vplyv Švajčiarska," povedal Juncker.
V poslednom čase sa tón bilaterálnych vzťahov medzi úniou a Švajčiarskom zhoršil. Ministri zahraničia žiadali v utorok v Bruseli, aby sa vzťahy medzi úniou a Švajčiarskom "preniesli na novú úroveň".
Eurokomisárka pre spravodlivosť Vivien Redingová už v novembri povedala, že vzťah medzi Bruselom a Bernom je už prekonaný. Podľa jej slov súčasné nastavenie vzťahov je už zastarané a nové separátne dohody situáciu iba komplikujú. Preto si Redingová myslí, že vzťahy medzi úniou a neutrálnym Švajčiarskom by mal definovať úplne nový rámec.
Švajčiari, ktorí spolu s Nórmi dobrovoľne a dlhodobo odmietajú vstup, sa v auguste s Európskou úniou dohodli na úprave vzťahov v niektorých oblastiach. Týka sa to pracovného trhu, vzdelávania, dopravy či pohybu osôb a tovaru. Dohody majú zrovnoprávniť Švajčiarov s obyvateľmi okolitých krajín.
Brusel však nie je nadšený z toho, že Bern požíva výhody ako majú členské krajiny únie, a to bez akýchkoľvek záväzkov či nutnosti dodržiavania dohôd. Únia preto vytrvalo vyzýva Bern na vstup do súčasného 27-členného bloku.