Berlín 9. júna (TASR) - Rusko a Nemecko chcú rozvíjať spoluprácu vo vojenskej oblasti. Kooperácia armád oboch krajín, povzbudená novou úlohou Ruska v NATO, sa v budúcnosti sústredí predovšetkým na komplex letectva.
Ako dnes zdôraznil nemecký minister obrany Rudolf Scharping (SPD) a jeho ruský rezortný kolega Sergej Ivanov po stretnutí v Nemecku, výcvik vojakov a spolupráca pri technickom vývoji nových dopravných a tankovacích lietadiel je príkladná pre vzťahy ich krajín.
Moskva získala účasť na rozhodnutiach aliancie vytvorením Rady Rusko - NATO, k čomu došlo na sklonku mája. NATO má od konca uplynulého mesiaca otvorenú v ruskom hlavnom meste vojenskú misiu, v ktorej spolupracujú dôstojníci členských krajín NATO so zástupcami ruskej armády.
Nemecko je dôležitým partnerom Ruska napríklad pri budovaní vojenskej infraštruktúry a príprave kvalifikovaných síl, povedal Ivanov. Šéf rezortu ruskej obrany je v Nemecku na dvojdňovej priateľskej návšteve.
Podľa Scharpingových slov skončil konflikt Východ - Západ na "smetisku dejín". Medzinárodná snaha sa najnovšie omnoho viac koncentruje na os sever - juh, na nasadenie mierových síl a nešírenie zbraní hromadného ničenia.
Ivanov v tomto kontexte upozornil na rastúce nebezpečenstvo v juhoázijskej oblasti. Rusko, ktoré má okrem svojej európskej časti aj omnoho väčší ázijský diel, musí pestovať vzťahy s Indiou a Čínou. "To je dôležité v záujme našej vlastnej bezpečnosti, avšak aj z pohľadu medzinárodného," vysvetlil ruský minister.
Spolu s Nemecko a Severoatlantickou alianciou chce Rusko naďalej bojovať proti terorizmu, uistil ruský hosť. Moskva však ani v budúcnosti nemá v úmysle vojensky sa začleniť do NATO. Plány aliancie na rozšírenie smerom na východ vníma Kremeľ so zdržanlivosťou, dodal Ivanov.