Madrid 9. júna (TASR) Na 16.400 eúr vyčíslili španielske úrady denné náklady na pobyt každého z troch palestínskych ozbrojencov z betlehemskej Baziliky Narodenia Pána, ktorých v máji na základe dohody európskych lídrov prijalo Španielsko.
Palestínčania sa po krátkom pobyte v Torrejóne pri Madride presunuli pred dvoma týždňami do chaty v Lubii, ktorá však nezaručuje dostatočné opatrenia zabraňujúce vniknutiu cudzích osôb či ich úteku. Vzhľadom na to musí byť v ustavičnom nasadení 122 príslušníkov bezpečnostných síl vrátane trojčlennej posádky helikoptéry, ktorých jedinou úlohou je dozerať na Palestínčanov.
Úloha je to mimoriadne komplikovaná vzhľadom na to, že Palestínčania nemajú v Španielsku - rovnako ako ani v ostatných krajinách, ktoré prijali ďalších desiatich zo skupiny militantov - štatút utečencov ani väzňov, ale slobodných občanov. Ochranka tvrdí: "Ak budú chcieť, tak utečú". Opustiť svoj terajší domov by pritom bolo podľa nej úplne jednoduché. Okná nemajú mreže, oplotenie je nízke, slabé a bez kamier a chatu obklopuje les s rozlohou 40 hektárov, v ktorom by ich policajti len ťažko hľadali.
Policajní predstavitelia sú rozhorčení akcia si vyžaduje nasadenie priveľkého počtu ľudí a privysoké náklady. Považujú za nepochopiteľné, prečo sa úrady rozhodli umiestniť ich na tomto mieste, keď je logické, že ich pobyt v hoteli alebo v nejakom byte by bol jednoduchší zo všetkých aspektov.
Na základe dohody môže 13 Palestínčanov zostať v krajinách, ktoré ich prijali, jeden rok. Len Španielsko bude ich ročný pobyt podľa doterajších odhadov stáť šesť miliónov eúr. Všetky náklady by pritom malo uhradiť ministerstvo zahraničných vecí, no doteraz tak robí polícia. Tá má okrem ministerstva ťažké srdce aj na Červený kríž, ktorý Palestínčanom vyhovie vo všetkom, o čo požiadajú. Zámery utiecť napokon neskrývajú ani sami Palestínčania odhodlaní vrátiť sa na palestínske územia. Priamo počas rozhovorov s ochrankou niekoľkokrát zopakovali, že "sú bojovníci, ich miesto je v boji a nie tisícky kilometrov od svojich domovov a ak by bola vhodná príležitosť, tak to urobia". Izrael ich však považuje za teroristov a tak sa oveľa menej hrdinskejšie vyjadrujú v súvislosti s možným vniknutím členov obávanej izraelskej tajnej služby Mosad do ich dočasného domova.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) juh