Talibovia, hnacia sila povstaleckého odporu, ktorý sa Holbrooke snažiť ukončiť, vládli v Afganistane od roku 1996 až do konca roku 2001, keď ich zvrhli Američanmi vedené sily.
KÁBUL. Americký diplomat Richard Holbrooke, ktorý zomrel v noci nadnes vo veku 69 rokov, bol "gigantom americkej politiky a diplomacie", oslabila ho však náročnosť úsilia ukončiť vojnu, ktorá sa už tiahne takmer desaťročie. Uviedol to afganský Taliban.
Hovorca hnutia Karí Júsuf Ahmádí konštatoval, že sovietska okupácia Afganistanu v 80. rokoch 20. storočia viedla k úmrtiu vtedajších lídrov ZSSR. Konflikt v stredoázijskej krajine môže mať za následok, že aj ďalší americkí predstavitelia budú nasledovať Holbrooka a "zbavia sa bremena jednoducho odchodom na druhý svet", dodal.
"Dlho sa tiahnuca afganská vojna a klesajúca trajektória manažovania vojny Američanmi... smrteľne nahlodala Holbrookovo zdravie," uviedol v anglicky písanom e-mailovom vyjadrení Ahmádí, podľa ktorého musel Holbrooke bojovať s neustálym stresom.
Talibovia, hnacia sila povstaleckého odporu, ktorý sa Holbrooke snažiť ukončiť, vládli v Afganistane od roku 1996 až do konca roku 2001, keď ich zvrhli Američanmi vedené sily.
Ich boj proti zahraničným silám sa v ostatných rokoch zintenzívnil a vojnový konflikt sa rozšíril aj do kedysi relatívne pokojných oblastí krajiny. Rok 2010 bol najkrvavejším od začiatku vojny. Vyžiadal si rekordné počty obetí z radov civilistov aj zahraničných vojakov.
Podľa Ahmádího bol Holbrooke zatiaľ posledným v dlhej línii vysokých predstaviteľov, ktorých zničila náročná úloha viesť vojnu v Afganistane. V tejto súvislosti poukázal na úmrtia sovietskych lídrov Jurija Andropova, Konstantina Černenka a Leonida Brežneva.
"Zbavili sa náročnej úlohy viesť afganskú misiu odchodom na druhý svet," uviedol Ahmádí. "Najnovšie symptómy naznačujú, že rovnaká epidémia vypukla medzi politickými a armádnymi kádrami v Amerike".
V júni v americkom Senáte na krátku dobu skolaboval generál David Petraeus, vrchný veliteľ síl USA a NATO pre Afganistan. Tvrdil však, že jeho chvíľkovú slabosť zapríčinila dehydratácia a vynechanie raňajok.
Americký minister obrany Robert Gates v auguste v jednom rozhovore povedal, že mieni na budúci rok odstúpiť z funkcie. Jeho tlačový tajomník neskôr uviedol, že Gates iba uvažoval o možnosti odstúpiť, tak ako to už urobil aj v minulosti.
Zdroj: Reuters