Súčasný americký vyslanec pre Afganistan a Pakistan skonal po pretrhnutí tepny.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Hovorili mu aj „buldozér" alebo „zúriaci býk". V tvrdých rokovaniach dokázal zlomiť aj takých ľudí, ako bol juhoslovanský autokratický prezident Slobodan Miloševič.
Obama: Gigant zahraničnej politiky
Americký diplomat Richard Holbrooke, ktorý sa preslávil najmä vyjednaním konca vojny v Bosne a Hercegovine, svoju poslednú misiu už nedokončí. Špeciálny vyslanec pre Afganistan a Pakistan v pondelok vo Washingtone zomrel vo veku 69 rokov, po tom, čo mu minulý týždeň praskla aorta. Séria operácií ho nakoniec nezachránila.
Američania hovoria o odchode veľkého diplomata. Prezident Barack Obama označil Holbrooka za „skutočného giganta americkej zahraničnej politiky". Analytik Michael Cohen ho pre Reuters nazval „možno najlepším diplomatom svojej generácie".
Slovami ministerky zahraničia Hillary Clintonovej bol synonymom americkej zahraničnej politiky počas svojho života. Ako mladý diplomat slúžil šesť rokov vo Vietname. „Americké zlyhanie vo Vietname bolo pre neho poučné. Čiastočne sme neuspeli preto, že sme nepoužili silu vhodným spôsobom," povedal pre rádio NPR jeho kolega Daniel Server.
Celoživotného diplomata Holbrooka vytiahli späť do diplomacie vždy, keď v Bielom dome vládol demokratický prezident. Bill Clinton si na neho spomenul po troch rokoch vojny v Bosne. Práve na Balkáne sa najviac preslávil.
Holbrooke tlačil bojujúce strany k ukončeniu konfliktu. Rokovania označil za „neuveriteľne ťažké", no nakoniec dostal lídrov za rokovací stôl. Po 21 dňoch sa dohodli na mierovej zmluve.
Podobný prielom sa mu počas jeho poslednej misie nepodaril, jeho výsledky z Pakistanu a Afganistanu sú skôr zmiešané. Holbrooke tvrdo kritizoval afganského prezidenta Hamída Karzaja. Jeho ostrý štýl dráždil politikov v tomto kúte sveta. Na jeho miesto v dôležitom regióne teraz budú musieť Američania nájsť náhradu.
Tvrdý diplomat
Kolegovia naňho spomínajú ako na veľmi tvrdého diplomata. „Pokiaľ vám Richard zavolá a požiada vás o niečo, povedzte proste iba áno.
Ak poviete nie, nakoniec aj tak budete súhlasiť, ale bude to bolestivá cesta," povedal kedysi podľa Washington Post bývalý americký minister zahraničia Henry Kissinger. Napriek tomu mnohí dodávajú, že v súkromí bol priateľský.
Mečiara kritizoval za boj s prezidentom
Richard Holbrooke v polovici 90. rokov prišiel aj do Bratislavy. Príbeh Slovenska označil napriek problémom za úspešný.
BRATISLAVA. Americký diplomat Richard Holbrooke počas svojej kariéry viackrát navštívil aj Slovensko. V polovici 90. rokov tu rokoval aj o našej možnej budúcnosti v NATO.
Kukan: Pán diplomat
Na Holbrookovu návštevu Bratislavy na jeseň 1994 si spomína aj súčasný eurokomisár Eduard Kukan, ktorý bol vtedy ministrom zahraničia počas Moravčíkovej vlády. „Hovorili sme o tom, že Slovensko po osamostatnení sa má záujem o návrat do civilizovaného sveta,“ spomína Kukan. „Bol to pán diplomat. Noblesný, vždy pripravený, vedel dobre argumentovať,“ dodal.
Holbrooke práve končil ako veľvyslanec v Nemecku a na americkom ministerstve sa stal námestníkom pre vzťahy s Európou a Kanadou.
„Bol človek, ktorý vedel ohromným spôsobom jasne formulovať veci a veľmi zreteľne predostrieť alternatívy partnerom,“ spomína na jeho vtedajšiu návštevu aj neskorší veľvyslanec v Spojených štátoch Martin Bútora.
Na Slovensko sa Holbrooke vrátil o rok neskôr, keď už vládol Vladimír Mečiar. Okrem opozície či prezidenta Michala Kováča rokoval aj so samotným premiérom. Vtedy ešte novinárom hovoril, že Slovensko za inými kandidátmi na členstvo v NATO nezaostáva, musí však rešpektovať demokratické princípy.
„Spory medzi prezidentom, parlamentom a vládou budeme pozorne sledovať,“ povedal podľa agentúry ČTK. Nakoniec Slovensko na rozdiel od susedov vstúpilo do NATO až v roku 2004.
Slovensko uspelo
Martin Bútora sa s Holbrookom naposledy stretol pred tromi rokmi na jeho prednáške na jednej univerzite v Spojených štátoch.
„Vrátil sa vtedy ešte k tomuto celému obdobiu. Dá sa povedať, že Slovensko považoval po tých všetkých problémoch za úspech,“ dodáva Bútora.
Tomáš Vasilko