LUTON, BRATISLAVA. Stopy teroristu, ktorému cez víkend nevyšiel krvavý útok v centre Štokholmu, vedú do Británie. Miestnym médiám sa podarilo zistiť, že tam býval.
Taimour Abdulwahab, jediná obeť svojho útoku, mal 29 rokov. Narodil sa na Blízkom východe, podľa médií v Iraku. Do Švédska prišiel s rodinou v roku 1992, v roku 2001 odišiel študovať do Británie, na univerzite v Bedforshire v Lutone skončil športovú terapiu.
V 200-tisícovom meste, 50 kilometrov od Londýna, podľa médií žil aj v súčasnosti, naďalej tam býva jeho žena a tri malé deti.
Problematický Luton
Bombu, ktorá ho zabila, chcel podľa polície odpáliť na mieste, kde malo byť v sobotu podvečer čo najviac ľudí - na železničnej stanici či v obchodnom dome.
Výbušnina na jeho opasku však explodovala predčasne a zabila iba jeho. Polícia tiež potvrdila, že email, ktorý sa Švédom vyhrážal za účasť v Afganistane, či karikatúry proroka Mohameda, poslal on.
Nemohol som sedieť a sledovať, ako sa deje nespravodlivosť voči islamu a prorokovi.
Taimour Abdulwahab,
útočník v e-maile pred útokom
Mesto Luton je už dlhšie známe problémami s moslimským extrémizmom. Pred dvoma rokmi ho podľa Daily Telegraph britské tajné služby zaradili medzi miesta s najväčšími koncentráciami extrémistov. Stretli sa tam v osudný deň aj teroristi, ktorí v júli 2005 útočili na londýnske dopravné prostriedky.
Rozruch v meste vlani spôsobila aj prehliadka britských vojakov, ktorí sa vrátili z Iraku. Časť moslimov ich vítala s transparentmi - Vrahovia detí.
Podľa švédskych médií bol Taimour bezstarostný mladík, ktorý mal rád párty, randil a pil alkohol. Zradikalizoval sa až v Británii. BBC zasa informovala, že v roku 2007 viedol modlitby v islamskom centre v Lutone. Odišiel po tom, čo sa iným duchovným zdali jeho názory na islam „skreslené", keď vyzýval moslimov na rebéliu.
Mal komplica?
Útočník bol možno v spojení s niektorou teroristickou organizáciou. Podľa amerických expertov z organizácie SITE Intelligence Group v záveti naznačil, že konal na popud irackej vetvy alKáidy. Švédska polícia na základe podobných prípadov predpokladá, že mal komplica.
Posledný príklad ukazuje, že teroristické skupiny sa v súčasnosti zameriavajú na individuálne útoky. „Experti na terorizmus vravia, že alKáida a iní čoraz viac preferujú útoky jedného muža pred dlho plánovanými, sofistikovanými akciami typu 11. september," napísal denník Guardian.