Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
KYJEV, PRAHA. Milovníci tajomného vzrušenia budú môcť čoskoro zamieriť do uzavretých oblastí Ukrajiny. Ministerstvo pre výnimočné situácie tejto krajiny spracovalo plán na premenu znečisteného územia na turisticky atraktívnu oblasť.
Výbuch atómovej elektrárne v Černobyle premenil veľkú časť Ukrajiny, Bieloruska i Ruska na „zónu vyvlastnenia a povinného vysťahovania".
ČERNOBYĽ 1986 Výbuch jadrového reaktora
Výbuch v ukrajinskej jadrovej elektrárni sa odohral 26. apríla 1986. Z kontaminovanej oblasti bolo evakuovaných a odišlo asi 350-tisíc ľudí. Päť miliónov ľudí tu však žije naďalej. Zdroj: http://www.chernobyl.info/
Podľa jej šéfa Dmitrija Bobra už nie je potrebné, aby bola úplne zatvorená. Už dnes tam mieria ojedinelí dobrodruhovia, často zo západnej Európy, ktorí sa chcú pozrieť na „mŕtve dediny" a prírodu „pokrytú céziom".
Okolie elektrárne je však zamorené nerovnomerne, preto špecialisti spracovali podrobné trasy, po ktorých je krátkodobo možné pohybovať sa bez ujmy na zdraví.
Okrem turistov sa do okolia zakonzervovaného reaktora vracajú po 24 rokoch, ktoré uplynuli od katastrofy, i poľnohospodári. Zatiaľ plánujú aspoň v niektorých miestach vysadiť repku olejnú.
Podľa predsedu ekologickej skupiny „Pečenegi" Sergeja Šaparenka „ekosystémy spracúvajú radiáciu oveľa rýchlejšie, než sme očakávali".
Iní odborníci varujú zástancov pretvorenia černobyľskej zóny na turistickú oblasť pred prílišnou horlivosťou. Polčas rozpadu niektorých prvkov je 24-tisíc rokov.
Autor: Agentúra Epicentrum