V Kosove sa konali prvé parlamentné voľby od odtrhnutia sa od Srbska v roku 2008.
LONDÝN, PRIŠTINA. Parlamentné voľby v Kosove by mohli viesť k odkladu začiatku rokovaní medzi Belehradom a Prištinou po tom, ako sa žiadnej politickej strane nepodarilo získať väčšinu hlasov, hodnotia dnes zahraničné médiá voľby v Kosove. A dodávajú, že najväčšie prekvapenie prinieslo hnutie Albina Kurtiho Sebaurčenie, ktoré presadzuje zjednotenie Kosova s Albánskom.
"Bez zjavného povolebného riešenia panujú obavy, že patová situácia by mohla destabilizovať Kosovo a ohroziť obnovenie rokovaní so Srbskom o jeho bývalom území," napísal dnes britský denník Guardian.
Vysoká predstaviteľka Únie pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonová a eurokomisár pre rozširovanie Štefan Füle dnes v reakcii na voľby zdôraznili potrebu rýchleho vytvorenia novej vlády v Kosove, ktorá musí riešiť mnohé problémy.
Zároveň vyjadrili želanie EÚ spolupracovať s kosovským vedením a nádej, že sa dialóg medzi Prištinou a Belehradom začne tak rýchlo, ako je to možné. Uvítali do veľkej miery pokojný a usporiadaný priebeh kosovských volieb a najmä účasť obyvateľov. V nasledujúcom roku čaká podľa ich slov Kosovo veľa práce, aby mohla krajina urobiť ďalšie kroky smerom k EÚ.
Medzinárodné médiá prejavovali veľký záujem o kosovské voľby a zdôraznili, že nedeľňajšie hlasovanie bolo testom pre kosovských politikov, pretože v predchádzajúcich voľbách ľahko zvíťazili so sľubmi vyhlásenia nezávislosti.
Teraz si voliči vyberali medzi sľubmi, ako jednotlivé strany plánujú zlepšiť životný štandard - riešiť bezprecedentnú chudobu a nezamestnanosť, korupciu a organizovaný zločin. Kampaň poznačili nerealistické sľuby o zvýšení miezd pre učiteľov a vytvorení nových pracovných príležitostí pre mladých.
Politický analytik Ramus Tahiri, ktorého citovala Deutsche Welle, povedal, že vládu budú musieť vytvoriť najmenej tri albánske a dve menšinové strany. "Zrejme najväčším prekvapením (volieb) bola sila hnutia Sebaurčenie, ktoré chce zjednotiť Kosovo s etnicky príbuzným susedným Albánskom," zdôraznil pre Reuters. Kurti tiež chce oslabiť medzinárodnú správu v Kosove a zastaviť privatizáciu štátnych podnikov.
Kosovský premiér sa vyhlásil za víťaza
Kosovský premiér Hashim Thaci deklaroval v nedeľu v neskorých hodinách víťazstvo svojej Demokratickej strany Kosova v parlamentných voľbách.
"Víťazstvo je naše," povedal svojim stúpencom len pár hodín po zatvorení volebných miestností. Predbežné výsledky budú známe až v priebehu pondelka, prvé prieskumy po skončení hlasovania však Thaciho strane pripisujú 31-percentnú podporu voličov.
Premiér v tejto súvislosti voľby označil za referendum občanov o dobrom vedení Kosova jeho stranou. Hlavná opozičná strana, Demokratická liga Kosova, však Thaciho víťazstvo odmietla a tvrdí, že vo vedení je ona.
V nedeľu sa v Kosove konali prvé parlamentné voľby od odtrhnutia sa od Srbska v roku 2008. Asi 1,6 milióna kosovských voličov si vyberalo zástupcov do 120-členného parlamentu z 29 politických strán. Najväčšie šance na víťazstvo predvolebné prieskumy pripisujú práve premiérovej strane.